Debata o lasach społecznych wokół dziewięciu aglomeracji – rozpoczęta!

Wystartowały prace zespołów, które zajmą się wyznaczaniem lasów społecznych wokół dziewięciu aglomeracji.
12.09.2024

Wystartowały prace zespołów, które zajmą się wyznaczaniem lasów społecznych wokół dziewięciu aglomeracji.

Czym są lasy społeczne? To zalesione obszary, które Polki i Polacy najchętniej wybierają jako miejsce rekreacji. Tu spacerują, biegają, urządzają pikniki. Tak dzieje się głównie wokół dużych miast, ale także w popularnych regionach turystycznych.

– Leśnicy od dawna zawsze współpracują z lokalnymi społecznościami i wsłuchują się w ich potrzeby. Przygotowujemy infrastrukturę rekreacyjną, informujemy o tym co robimy. Działamy w sposób transparentny i planowy – mówi Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Teraz, z inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska, rusza proces, którego celem jest zaproponowanie obszaru takich lasów wokół dziewięciu największych miast w Polsce. Zespoły, których skład określił resort klimatu i środowiska, będą debatować również nad tym, w jaki sposób zarządzać społecznymi lasami.

Pierwsze zespoły właśnie zaczynają swoją pracę. 3 września obradował zespół w Poznaniu. 12 września analogiczne spotkanie odbędzie się w Gdańsku, a 16 września – w Toruniu.

Cały proces przygotowują Lasy Państwowe, choć z zgodnie z wolą ministra gospodarzem spotkań będą wojewodowie. To wojewodowie przekażą do MKiŚ dokumenty wypracowane przez zespoły.

 

Kilka faktów o pracy zespołów

Gdzie?

Dziewięć zespołów zajmie się okolicami Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Bydgoszczy i Torunia (łącznie) oraz Szczecina. Przedmiotem obrad będą tereny w zarządzie nadleśnictw sąsiadujących z tymi miastami. Proces nie dotyczy lasów samorządów, osób prywatnych i innych zarządców.

Kto?

Skład zespołów zdefiniowało i zatwierdziło MKiŚ. Poza specjalistami z Lasów Państwowych będą w nich przedstawiciele ministerstwa, organizacji pozarządowych, każdej gminy, powiatu i województwa, właściwych dla danej planowanej lokalizacji lasu o wiodącej funkcji społecznej, przedstawiciele regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, reprezentanci lokalnych zakładów usług leśnych oraz lokalnych przemysłowych nabywców drewna, a także eksperci z Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, posłowie i senatorowie.

Kiedy?

Zespoły zaczęły spotkania 3 września. Serię spotkań muszą odbyć do połowy października. Członkowie zespołów będą informowani o terminach. Informacja znajdzie się także na stronach Lasów Państwowych.

W jaki sposób?

Zespoły będą pracowały w oparciu o ustalenia z Ogólnopolskiej Narady o Lasach i regulamin przygotowany przez MKiŚ. Lasy Państwowe zaprezentują wyjściowy materiał w postaci map, uwzględniających dotychczasowe doświadczenia, oczekiwania społeczne i podejście naukowe. Pracą zespołów pokierują facylitatorzy. Za zgodą uczestników zespołów spotkania mogą być transmitowane i nagrywane.

Co dalej?

Efektem pracy powinna być propozycja zarządzania poszczególnymi fragmentami lasów, która zostanie przekazana wojewodzie. Wojewoda opracuje i skieruje wnioski i postulaty do MKiŚ. Ministerstwo podejmie decyzję, które wnioski i postulaty, w jakiej formie oraz jakim trybem będą podlegały wdrożeniu.