Centrum Promocji Drewna z kolejnym wyróżnieniem

Jury konkursu PLGBC Green Building Awards 2020 wyróżniło budynek Centrum Promocji Drewna zlokalizowany w leśnictwie Jata w Nadleśnictwie Łuków (RDLP w Warszawie).
23.10.2020 | Maciej Pawłowski, rzecznik prasowy RDLP w Warszawie

Jury konkursu PLGBC Green Building Awards 2020 wyróżniło budynek Centrum Promocji Drewna zlokalizowany w leśnictwie Jata w Nadleśnictwie Łuków (RDLP w Warszawie).

Ideą konkursu i przyznawanych w nim wyróżnień jest promocja nowoczesnych rozwiązań dla zrównoważonego budownictwa. To jedyna taka inicjatywa, która wyróżnia najlepsze projekty green building w Polsce. Obiekt otrzymał wyróżnienie w kategorii „Najlepszy zrealizowany ekologiczny budynek sektora publicznego”.

Jury oceniało prace zarówno pod względem walorów związanych z budownictwem ekologicznym i zrównoważonym rozwojem, jak i architektonicznych oraz estetycznych. Pod uwagę były brane również wszelkie nowatorskie rozwiązania zastosowane w zgłaszanym budynku, projekcie, wnętrzu, produkcie i inicjatywie.

Budynek powstał w technologii szkieletu drewnianego prefabrykowanego, co oznacza, że poszczególne jego części zostały wytworzone w zakładzie produkcyjnym i połączone w całość na miejscu budowy. Do budowy używano zarówno elementów z drewna litego, jak również klejonego. Jako materiał termoizolacyjny wykorzystano płyty i maty z włókien drzewnych.

Zastosowane technologie budowy, ogrzewania i wentylacji oraz sposób posadowienia względem stron świata sprawiły, że budynek Centrum Promocji Drewna spełnił wymagania stawiane budynkom energooszczędnym i otrzymał certyfikat Passive House Institute w Darmstadt.

Na podkreślenie zasługuje również fakt, że Centrum Promocji Drewna zostało zaprojektowane i wzniesione przez lokalne firmy, a bryła obiektu jest współczesną interpretacją tradycyjnego budownictwa drewnianego.

Budynek będzie służył m.in. promocji nowoczesnego, ekologicznego budownictwa drewnianego oraz odnawialnych źródeł energii.

To nie jedyne wyróżnienie jakie otrzymało Centrum Promocji Drewna. Obiekt został zauważony i doceniony m.in. przez portal bryla.pl, otrzymał również nagrodę w konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku", a w październiku został zaprezentowany uczestnikom tegorocznego Holzbau Forum Polska.