By nie uległo zapomnieniu

Listopad jest miesiącem, podczas którego w sposób szczególny wspominamy zmarłych. W tym okresie leśnicy otaczają swoją opieką mogiły i miejsca pamięci skrywane przez las.
31.10.2024 | Paweł Kurzyna, RDLP w Lublinie

Listopad jest miesiącem, podczas którego w sposób szczególny wspominamy zmarłych. W tym okresie leśnicy otaczają swoją opieką mogiły i miejsca pamięci skrywane przez las.

Pojedyncze mogiły, usypane kurhany czy też większe cmentarze – każdego roku przed zbliżającym się Świętem Zmarłych ich porządkowaniem zajmują się pracownicy nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, nie zapominając o zmarłych koleżankach i kolegach leśnikach.

Pracownicy terenowi Nadleśnictwa Mircze przy współudziale miejscowych podmiotów zorganizowali sprzątanie cmentarza z okresu I wojny światowej znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie granicy polsko-ukraińskiej. O mogiły walczących w tym czasie żołnierzy zadbali również pracownicy Nadleśnictwa Parczew. –Po raz kolejny posprzątaliśmy leśny kurhan, na którym pochowani są żołnierze wielu narodowości polegli w naszych lasach podczas I wojny światowej. Jednocześnie nie zapominamy o porządkowaniu innych miejsc pamięci i mogił usytuowanych w Lasach Parczewskich. Wyraz naszej pamięci stanowi symboliczny znicz z logo Lasów Państwowych – relacjonuje inżynier nadzoru Andrzej Wołkowicz.

Zapoczątkowaną przed laty szczytną inicjatywę nazwaną akcją „Znicz” kontynuują leśnicy z Nadleśnictwa Biała Podlaska. Jej celem jest sprzątanie i zapalanie zniczy na grobach zmarłych koleżanek i kolegów leśników, byłych pracowników tej jednostki.

O porządkowaniu mogił i nagrobków rozproszonych po terenie całego nadleśnictwa nie zapomnieli również krasnostawscy leśnicy, uprzątając liście i teren wokół często „osamotnionych” miejsc pamięci, ocalając je dzięki temu od zapomnienia.

-Święto Zmarłych w polskiej tradycji jest bardzo ważne. Poza wymiarem religijnym często przybiera również charakter patriotyczny. Dbałość o groby, składane na nich kwiaty czy zapalane światełka, to troska o dziedzictwo historyczne naszych lasów i zarazem symbol naszej pamięci o zmarłych, nie tylko tych najbliższych, lecz także tych, którzy przelali krew za naszą wolność – zaznacza dyrektor RDLP w Lublinie Jan Kowal.