„Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.”

1 października w Europejskim Dniu Walki z Depresją ruszyła 13. edycja kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” Lasy Państwowe po raz kolejny zostały patronem honorowym akcji.
04.10.2021 | Maria Rothert-Proniewicz, DGLP

1 października w Europejskim Dniu Walki z Depresją ruszyła 13. edycja kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” Lasy Państwowe po raz kolejny zostały patronem honorowym akcji.

Problem, którym zajmuje się kampania jest poważny. Jak podaje Fundacja Twarze Depresji w czasie pandemii dwukrotnie wzrosła liczba Polek i Polaków, którzy zmagają się z tą chorobą. Szacuje się, że już 4 miliony Polaków chorują na depresję – dzieci i dorośli.  

Cieszę się, że możemy po raz kolejny przyłączyć się do tak ważnej inicjatywy – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych. – Las kształtuje korzystne warunki zdrowotne i rekreacyjne dla społeczeństwa. Lasy Państwowe wypełniają społeczną funkcję lasu m.in. udostępniając lasy, budując infrastrukturę turystyczną i edukacyjną. Tym samym chcemy zachęcać wszystkich do tego, aby korzystali z dobrodziejstw lasu, z poszanowaniem dla przyrody i zrozumieniem dla zachodzących w lesie mechanizmów.

Organizatorami kampanii są Fundacja „Twarze depresji”, Fundacja Itaka i Forum Przeciw Depresji, a Lasy Państwowe są od lat partnerem kampanii. Kampania ma na celu przekonywanie Polek i Polaków, że to żaden wstyd skorzystać z pomocy psychologa i psychiatry, kiedy chorujemy na depresję.

Do aktywności, które wzmacniają nasze zdrowie i związek z przyrodą należą kąpiele leśne. To ważne, zwłaszcza dla osób dotkniętych depresją.

Więcej o kampanii i Fundacji "Twarze depresji" TUTAJ

Przyłączamy się do akcji Fundacji Twarze Depresji, chcąc uświadomić Polkom i Polakom jak ważny dla ich zdrowia psychicznego jest kontakt z naturą, z lasem. Promujemy właśnie kąpiele leśne jako praktykę prozdrowotną, polegająca na użyciu wszystkich zmysłów w kontakcie z lasem. Pozytywny wpływ kąpieli leśnych na zdrowie człowieka został udowodniony naukowo – podkreśla Maria Rothert-Proniewicz z Wydziału Komunikacji Społecznej DGLP.

Kąpiele leśne można praktykować samodzielnie - polecamy Instrukcję samodzielnej kąpieli leśnej lub z przewodnikiem. 

Kąpiel leśna składa się z sekwencji ułożonych tak, aby skutecznie  wzmocnić wpływ przyrody na zdrowie. Warto podkreślić, że kąpiele leśne nie leczą chorób, ale mogą wpłynąć wspomagająco w leczeniu np. depresji poprzez zmniejszenie lęku, bezsenności i napięcia – mówi Maria Rothert-Proniewicz.

Dodatkowo w pierwszym dniu października wystartuje pierwszy w Polsce program bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej dla osób dorosłych z depresją.

Do bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej Fundacji „Twarze depresji” zachęca ambasadorka tego programu Bożena Dykiel. Mogą z niego skorzystać osoby, które zamieszkują teren, który Fundacja Enea obejmuje swoim działaniem. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowym dostępny na stronie www.twarzedepresji.pl/pomocpsychologiczna. Następnie przedstawiciel Fundacji zadzwoni z propozycją terminu.

W ramach Kampanii publikowany jest bezpłatny magazyn „Twarze depresji” (do pobrania tutaj: https://twarzedepresji.pl/nr-5-2021/) w całości poświęcony konieczności leczenia depresji, kiedy towarzyszy również innym chorobom. Lasy Państwowe są partnerem tego wydania. Szczególnie polecamy artykuł autorstwa Marii Rothert-Proniewicz pt.” Kąpiel Leśna samo zdrowie”.