Oblicza Ludzi Lasu

leśnik, przewodnik tatrzański, edukator
Mężczyzna z bodą, w czapce z daszkiem, trzyma w dłoni gałązkę z listkami, wskazuje na liść i coś opowiada komuś poza kadrem
Jan Krzeptowski-Sabała

Profesja: leśnik, przewodnik tatrzański, edukator

Jasiek jest niezwykle aktywnym edukatorem i przewodnikiem tatrzańskim, który swoją miłością do Tatr stale zdobywa nowe serca turystów. Jako twórca internetowy i górski influencer w bardzo ciekawy sposób popularyzuje wiedzę przyrodniczą. Jasiek prowadzi w mediach społecznościowych profil “Tatrologia”, gdzie publikowane przez niego filmy z opisami wycieczek, ciekawostkami i poradami górskimi cieszą się ogromnym zainteresowaniem internatów. Jest też autorem wielu publikacji i przewodników o tematyce leśnej, przyrodniczej i tatrzańskiej. W 2024 roku został laureatem nagrody “Marka Tatrzańska” za przewodnictwo tatrzańskie i różnorodność form promocji turystyki i regionu tatrzańskiego.

Mój związek z lasem trwa od 2001 roku.

Moje ulubione lasy to tatrzańskie regle – buczyny, świerczyny i bory limbowe.

Las daje mi możliwość prowadzenia wycieczek przyrodniczych i zajęć edukacyjnych przez cały rok. Nawet wtedy, gdy nie ma widoków albo warunki nie pozwalają pójść wyżej w góry, to w lesie można zaciekawić grupę wieloma tematami. Dzięki lasom w mojej okolicy mogę łączyć pasję przyrodniczą z pracą zawodową – pomagać ludziom w odkrywaniu tej mniej znanej - dzikiej - strony Tatr i uczyć ich jak odpowiedzialnie korzystać z przyrody. Las to też moje miejsce aktywnego odpoczynku z rodziną.

Zainteresowanie przyrodą, nauka w technikum leśnym i studia leśne ukształtowały moją drogę zawodową. Dzięki temu, jako jeden z niewielu przewodników tatrzańskich, specjalizuję się w turystyce przyrodniczej. Mam to wielkie szczęście, że moim „zakładem pracy” są Tatry i czasem mogę nawet kilka razy w tygodniu wędrować ich dolinami. Gdy większość turystów przechodzi szybko przez las w drodze ku szczytom, ja mogę z tego lasu wcale nie wychodzić – cały dzień wędrując po reglach i podglądając dzikich mieszkańców gór. To jest moja leśna nisza.