Komunikaty dla dziennikarzy, oświadczenia, sprostowania.
Polemika ze stanowiskiem Greenpeace Polska pt. „Czy spalanie polskich lasów to recepta na kryzys wywołany pandemią czy próba zwiększenia zysków koncernu Lasy Państwowe?” (2 lipca 2020 r.) i z komentarzem pt. „Walka o martwe drewno i polskie lasy”, do projektu zmiany ustawy o OZE, autorstwa Marty Grundland, koordynatorki kampanii przyrodniczej w Greenpeace Polska.
W lipcowym „Nature" (nr 583 z 2 lipca 2020 r.) ukazała się analiza rozmiaru użytkowania lasów w Unii Europejskiej. Publicystyczne brzmienie tytułu („Gwałtowny wzrost użytkowania lasów w Europie po 2015 r.”) zachęciło polskie redakcje do publikacji jeszcze bardziej emocjonalnych. Onet napisał: „Polska w europejskiej czołówce wycinki drzew”, Wyborcza: „Europa coraz mocniej tnie swoje lasy. Polska w czołówce wycinaczy”.
W ostatnim czasie ukazało się wiele nieprawdziwych i nieprecyzyjnych informacji o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz wprowadzeniu definicji drewna energetycznego.
W wydaniu dziennika „Puls Biznesu” z 22 maja br. ukazało się płatne ogłoszenie zamieszczone przez Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego oraz organizacje przemysłu tartacznego i producentów palet pt. „Lasy Państwowe niszczą polski przemysł drzewny”. Niestety, jest to publikacja pełna nieprawd, manipulacji i oczywistych sprzeczności, które wymagają sprostowania. Nie dziwi nas lobbing części organizacji i przedsiębiorców drzewnych za rozwiązaniami korzystnymi dla nich, ale tej skali przeinaczeń nie może usprawiedliwić nawet najtwardsza walka o własne interesy.
Twierdzenia, że Lasy Państwowe „znalazły sposób, by zataić skalę wycinki drzew” oraz „utajniają skalę wycinki drzew”, jakie znalazły się w artykułach p. Aleksandra Gurgula, opublikowanych 12 lutego br. w „Gazecie Wyborczej” oraz na portalu Wyborcza.pl, to całkowita nieprawda.
W związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami o nietypowych zdarzeniach podczas etapu zasadniczego sprzedaży otwartej drewna dla przedsiębiorców na rok 2019, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zachęca do zapoznania się z krótkim opisem obowiązujących aktualnie zasad sprzedaży drewna, dostępnym na naszej stronie internetowej, oraz poniższym komentarzem.
Lasy Państwowe podjęły pierwsze kroki w kierunku elektromobilności. Rozstrzygnięto właśnie przetarg nieograniczony na dostarczenie samochodów elektrycznych (EV) – flotę PGL LP zasili 15 osobowych BMW i3 oraz jeden dostawczy Nissan nv200. Było to największe tego typu postępowanie na zakup EV w Polsce.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku informuje, że pojawiające się na stronach internetowych, m.in. na portalu Drewno.pl, wpisy mówiące o utracie przez RDLP w Białymstoku certyfikatu PEFC są całkowicie nieprawdziwe.