XV Zawody Drwali w Niedźwiedziu

W najbliższą niedzielę (21 czerwca) w niewielkim Niedźwiedziu nieopodal Świebodzina (woj. lubuskie) odbędą się jubileuszowe XV Zawody Drwali.

W najbliższą niedzielę (21 czerwca) w niewielkim Niedźwiedziu nieopodal Świebodzina (woj. lubuskie) odbędą się jubileuszowe XV Zawody Drwali.

Organizatorzy zapraszają nie tylko drwali, bo licznych atrakcji dla osób związanych z lasem tam nie zabraknie.
Zmaganiom zawodowych drwali będzie towarzyszył festyn, gdzie każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Dlatego to impreza dla leśników, drwali, zrywkarzy, rzeźbiarzy, ale też dla wszystkich sympatyków lasu i drewna, bez względu na wiek i profesję. To świetny pomysł na spędzenie niedzieli całą rodziną i okazja do bliższego poznania ludzi lasu.
W malutkim Niedźwiedziu przez całą niedzielę będą warczeć piły, ale też odbędą się konkursy i atrakcyjne zabawy dla dzieci, przedstawienia, występy różnych zespołów muzycznych, pokazy oraz atrakcje dla każdego, kto się tam pojawi.

Szczegóły na stronie www.zawodydrwali.pl

Obecnie już trwa międzynarodowy plener rzeźbiarski. Biorą w nim udział artyści z dziewięciu krajów (Białorusi, Czech, Niemiec, Polski, Litwy, Węgier, Rosji, Słowacji i Ukrainy).

To świetna promocja drewna jako doskonałego i ekologicznego materiału „z duszą”. Rzeźbiarze przez pięć dni tworzą drewniane dzieła sztuki. Prace powstałe podczas wcześniejszych plenerów spotkamy w całej wiosce, a szczególnie przed siedzibą Zakładu Usług Leśnych ZULAS Tomasza Karataja.

Spotkanie w Niedźwiedziu to nie tylko okazja do kibicowania najlepszym drużynom, w tym dniu będą także zbierane środki na leczenie dzieci. Drewniane rzeźby, które powstaną w czasie tegorocznego pleneru, będą licytowane w dniu Zawodów Drwali.

Licytacja rozpocznie się w niedzielę (21 czerwca) o godz. 17:00.

Kwota uzyskana ze sprzedaży rzeźb zostanie przekazana na leczenie Maksymiliana i Leny, ciężko chorego rodzeństwa z niedalekiej Lubrzy. Maksymilian ma 7,5 roku, choruje na niedosłuch, martwicę stawu biodrowego, hipoglikemię napadową, dziecięce porażenie mózgowe lewostronne, chorobę Beckera, oraz ma w 85 proc. uszkodzoną wątrobę. Lena ma 2,5 roku, cierpi na astygmatyzm, epilepsję i 78 proc. uszkodzenie wzroku.

W XV Zawodach Drwali udział weźmie sześć trzyosobowych drużyn. Po południu organizatorzy zaplanowali zawody w zrywce konnej – to już III edycja oraz międzynarodowe zawody w szybkim rzeźbieniu w drewnie – Forest Festiwal – Speer Wood Carving. Będzie co oglądać!

Podczas imprezy zaprezentują się maszyny leśne marki John Deere, przyczepy Oniar i Möre Maskiner. Będą także opony firmy Trelleborg i produkt Idea Leasing. Na stoiskach goście imprezy będą mieli okazję bliżej poznać: Lasy Państwowe reprezentowane przez RDLP w Zielonej Górze, Komendę Powiatową Policji, Państwową Straż Pożarną w Świebodzinie.
Udzielanie pierwszej pomocy zaprezentuje Łagowska Służba Medyczna. Prezentować się będzie także Państwowa Inspekcja Pracy i Urząd Dozoru Technicznego. Swoje stoiska ustawiają także Uniwersytet Przyrodniczy z Poznania i Zespól Parków Krajobrazowych. O oprawę muzyki myśliwskiej zadbają uczniowie Technikum Leśnego z Rogozińca.

Rogi myśliwskie ich zespołu obwieszczą początek Zawodów Drwali, prezentować się będą także młodzi leśnicy z TL w Starościnie.

Dla nikogo, kto przyjedzie do Niedźwiedzia w najbliższą niedzielę, nie zabraknie atrakcji. Dla najmłodszych odbędą się nad stawem w Niedźwiedziu Zawody Wędkarskie o Puchar Lata 2015.
Ich rodziców z pewnością ucieszy informacja, że gwiazdą XV Zawodów Drwali będzie zespół Czesław Śpiewa.

To jeden z bardziej popularnych i cenionych zespołów w Polsce, a publiczność podczas koncertów na żywo docenia nie tylko jego brzmienie, ale też oryginalną konferansjerkę w wykonaniu Czesława Mozila, lidera tej grupy. Przed występem zespołu Czesław Śpiewa na scenę wyjdzie Patrycja Nowicka, półfinalistka VI edycji Must Be The Music. Patrycja na swoim koncie ma także występ w duecie z Ewą Farną emitowany przez TVP2 i Radio Zet.

XV Zawody Drwali, podobnie jak pierwsze, zakończy zespół Revers Band z Zielonej Góry, muzycy poprowadzą zabawę do północy.

Honorowy patronat nad imprezą objął w tym roku dyrektor generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak, który funduje puchar dla najlepszego drwala. Imprezie patronują też samorządy, Nadleśnictwo Świebodzin, kilka tytułów prasowych, a także Radio Zachód.