X święto mazurskiej dłubanki

Nadleśnictwo Spychowo (RDLP w Olsztynie) zaprasza na kolejną edycję święta dłubanki. Są to warsztaty ekologiczno-kulturalne polegające na wykonaniu łodzi jednopiennej, tzw. dłubanki.

Nadleśnictwo Spychowo (RDLP w Olsztynie) zaprasza na kolejną edycję święta dłubanki. Są to warsztaty ekologiczno-kulturalne polegające na wykonaniu łodzi jednopiennej, tzw. dłubanki.

To jedyne tego typu warsztaty w Polsce. Każdego roku kilka grup przybywa do Spychowa, by wykonać własnoręcznie łódź z jednego pnia drzewa. Inspiracją do organizacji tej imprezy było wyłowienie z Jeziora Cichego ponad 100-letniej dłubanki.

Przez kilka dni kilkudziesięciu uczestników wykonuje swoją dłubankę pod okiem fachowców i doświadczonych „dłubaczy". Na wykonanie łódki jest zaledwie kilka dni, dlatego można używać współczesnych narzędzi. Jednak i tak niezbędne do wykończenia są tradycyjne narzędzia, np. ciosła, ośniki, dłuta i siekiery.

Nadleśnictwo zapewnia miejsce do biwakowania, jeden ciepły posiłek dziennie, narzędzia, paliwo i oleje do pilarek, pomoc pilarza, a przede wszystkim doskonałą atmosferę i zabawę. Co też jest ważne, drużyna po wykonaniu dłubanki, może ją zabrać ze sobą na pamiątkę.

Dłubaniu towarzyszą dodatkowe atrakcje. W Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej odbywają się wykłady na tematy historyczne i ekologiczne. Można na nich dowiedzieć się m.in. o historii Mazur, łodzi jednopiennych, kowalstwie średniowiecznym, czy tradycjach muzycznych na Mazurach. W przenośnej kuźni z instruktorem można wykuć średniowieczną biżuterię lub dłuta do rzeźbienia dłubanek.

Zwieńczeniem warsztatów są regaty dłubanek na Jeziorze Spychowskim podczas Mazurskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich. Jest to najbardziej widowiskowa część warsztatów. Podczas regat jury nagradza najszybszą dłubankę, tą najładniejszą oraz styl machania pagajem.