Piknik „Leśny Surwiwal” w Warszawie

Piknik „Leśny Surwiwal” to otwarte warsztaty, w których każdy może wziąć udział! Tematem wydarzenia jest turystyka outdoorowa obejmująca bushcraft i zasady grzybobrania.

Piknik „Leśny Surwiwal” to otwarte warsztaty, w których każdy może wziąć udział! Tematem wydarzenia jest turystyka outdoorowa obejmująca bushcraft i zasady grzybobrania.

Pierwszy temat będzie poświęcony sztuce przetrwania i etyce outdoorowej, czyli temu, jak poradzić sobie w sytuacjach nagłych i nietypowych oraz jak bezpiecznie i zgodnie z prawem korzystać z lasu poznając jego „dzikie oblicze”. Jak przetrwać zarówno w lesie (z dala od cywilizacji) jak i w miejscach, gdzie przebywamy na co dzień: w pracy, w domu, w sklepie, lub w komunikacji publicznej.

Warsztaty poprowadzą edukatorzy ze Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu, organizacji społecznej zajmującej się promowaniem sztuki przetrwania. Wśród członków Stowarzyszenia znajdują się przyrodnicy, animatorzy zajęć outdoorowych, doświadczeni instruktorzy surwiwalu i bushcraftu, autorzy książek i publikacji tematycznych oraz wykładowcy akademiccy.

 Dla uczestników warsztatów przygotowano kilka „surwiwalowych sztuczek", które pomogą odpowiedzieć na pytania:

 Jak się nie zgubić w lesie?

 Jak odnaleźć drogę do domu?

 Skąd wziąć wodę do picia?

 Czym i jak rozpalić ogień?

 Co to jest "Wielka Trójka Surwiwalu"?

 Jaki ekwipunek zabrać na wyprawę?

Ponadto, edukatorzy opowiedzą o stosowaniu zasady „Leave No Trace” w etyce outdoorowej oraz przedstawią awaryjne narzędzia przetrwania i rękodzieło surwiwalowe.

Równolegle odbędą się też warsztaty poświęcone grzybom i grzybobraniu. Zasadom zbioru grzybów, ciekawostkom dotyczącym klasyfikacji i oznaczania grzybów, a także kwestii zatruć pokarmowych spowodowanych konsumpcją grzybów niejadalnych i trujących.

 Warsztaty poprowadzi Justyn Kołek – jeden z najlepszych w kraju grzyboznawców, członek – założyciel Polskiego Towarzystwa Mykologicznego, ekspert w zakresie klasyfikacji grzybów, juror wielu krajowych konkursów dla grzybiarzy, a także pasjonat przyrody, który obala mity stanowiące największe stereotypy wśród grzybiarzy.

 Udział w naszych warsztatach pozwoli uczestnikom poczuć się o wiele pewniej podczas grzybobrania oraz odpowiedzieć sobie na pytania:

 Kiedy i gdzie wolno zbierać grzyby?

 Jak odróżnić znane grzyby jadalne od ich niejadalnych naśladowców?

 Jak przygotowywać grzyby, aby zachowały swój naturalny smak i aromat?

 Co zrobić, kiedy zatrujemy się grzybami?

Będzie masa ciekawostek i cennych informacji.