23. Piknik Naukowy na PGE Narodowym

23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik , którego partnerem są także Lasy Państwowe, odbędzie się 11 maja na stadionie PGE Narodowym i otaczających go błoniach. Stoisko Lasów w Strefie Rodzinnej w tym roku przygotowali leśnicy z RDLP w Gdańsku.

23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik , którego partnerem są także Lasy Państwowe, odbędzie się 11 maja na stadionie PGE Narodowym i otaczających go błoniach. Stoisko Lasów w Strefie Rodzinnej w tym roku przygotowali leśnicy z RDLP w Gdańsku.

Wpisując się w hasło tegorocznego Pikniku,  „My i maszyny”, gdańscy leśnicy przygotowali szereg pokazów i atrakcyjnych doświadczeń mających na celu przekazanie wiedzy o zastosowaniu maszyn i nowoczesnego sprzętu w codziennej pracy w lesie.

Znajdzi stoisko LP na najbliższym pikniku 

Dla najaktywniejszych gości, którzy zechcą zmierzyć się z wyznaczonymi przez leśników zadaniami, przygotowano upominki i nagrody w tym m.in. drewniane modele maszyn leśnych do samodzielnego montażu.

  • Symulator leśnych maszyn wielozadaniowych
    Dzięki symulatorowi harwestera i forwardera będzie można wcielić się w osobę pracującą w lesie.

  • Modele maszyn
    Gdy żywioł dokona spustoszeń w lesie, do akcji wkraczają maszyny. Zobaczymy, w jaki sposób ciężki sprzęt pomaga leśnikom usuwać zwalone i połamane drzewa, aby pozyskiwać surowiec (oraz dbać o bezpieczeństwo spacerowiczów).

  • Budowa głowicy harwestera
    Będziemy podziwiać głowicę harwestera, czyli jego główne narzędzie. Dowiemy się, w jaki sposób pozwala ona ścinać, obalać, okrzesywać z gałęzi i ciąć kłodę na krótsze odcinki.

  • Plansza interaktywna - sprzęty leśne
    Jak nowoczesne technologie pomagają leśnikowi w pracy? Czym mierzy się średnicę drzewa, a czym odległość w lesie? I do czego służą wyniki tych pomiarów?

  • Gra – Prace leśne
    Zagramy w grę wymagającą wiedzy na temat dawnych i współczesnych urządzeń stosowanych w pracach leśnych. Czy damy radę odgadnąć przeznaczenie maszyn na podstawie obrazków?

  • Las po huraganie
    Obejrzymy prezentację skutków huraganu, który nawiedził Polskę w sierpniu 2017 r. Był to największy kataklizm w historii polskich lasów.

  • Skład gatunkowy lasu
    Dowiemy się, które gatunki drzew rosną na jakich terenach i dlaczego. Dzięki trójwymiarowemu modelowi uświadomimy sobie rolę ukształtowania terenu i dostępności wody.

  • Nauka sadzenie drzew
    Jak posadzić drzewo? Natura nie zawsze radzi sobie z zalesianiem – dlatego czasem musi wspomagać ją człowiek. W tym celu nauczymy się posługiwać kosturem i szpadlem.

  • Roślinne obrazy
    Poznamy zachwycającą różnorodność lasu. Choć nie zawsze widać to na pierwszy rzut oka, las kryje w sobie wielką rozmaitość roślin. Spróbujemy przedstawić to bogactwo w formie plastycznej.

  • Warsztaty dotknij drewna
    Poznamy właściwości drewna, sposoby jego obróbki i możliwości zastosowania. Spróbujemy też samodzielnie wykonać z niego niewielkie przedmioty.

  • Przecinanie kłody
    Jakimi maszynami posługiwali się dawni drwale? Jednym z najważniejszych narzędzi była dwuosobowa piła ręczna. Piłując kłodę, przekonamy się, jak ciężka była niegdyś praca w tym zawodzie.

  • Tor przeszkód - symulacja przejścia przez las zniszczony przez huragan
    Czy poradzimy sobie z przejściem przez las zniszczony huraganem? Tor przeszkód, który na nas czeka, to tylko imitacja, jednak dzięki niemu uświadomimy sobie prawdziwe zagrożenia, które czyhają na takich terenach.

  • Leśne miejsce odpoczynku 
    Chwila relaksu w leśnym hamaku… na PGE Narodowym? To możliwe tylko podczas Pikniku Naukowego!
  • Elektromobilność
    Czym jeździ leśnik? Żeby nie emitować spalin i nadmiernego hałasu, po lesie warto poruszać się samochodem elektrycznym. Obejrzymy prezentację takiego pojazdu.

 

Strefa Rodziny (brama nr 11), stoisko E7. Wstęp wolny!