„Tropem Wilczym” z leśnikami - Nadleśnictwo Dobieszyn

Jak co roku, leśnicy z nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu włączyli się w organizację Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. W tym roku bieg odbędzie się na terenie ośmiu nadleśnictw. Leśnicy zadbali o to, by trasy przebiegały ciekawymi przyrodniczo miejscami i były bezpieczne.

Jak co roku, leśnicy z nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu włączyli się w organizację Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. W tym roku bieg odbędzie się na terenie ośmiu nadleśnictw. Leśnicy zadbali o to, by trasy przebiegały ciekawymi przyrodniczo miejscami i były bezpieczne.

Nadleśnictwo Dobieszyn organizuje bieg wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Białobrzegach. To pierwsza edycja „Wilczym Tropem” na tym terenie. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 4 marca. Trasa będzie prowadziła leśnymi ścieżkami Puszczy Stromieckiej, start i meta przy siedzibie Nadleśnictwa Dobieszyn, początek biegu o godz.12. Uczestniczy przebiegną dystans o długości 1963 m. Każdy, kto ukończy bieg, otrzyma pamiątkowy medal, na mecie będzie także czekał poczęstunek. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy. Przy siedzibie nadleśnictwa czynna będzie wystawa sprzętu wojskowego, na dzieci będą czekały specjalne atrakcje, a na wszystkich gości wojskowa grochówka. Organizatorzy zapewniają bezpłatny transport na trasie Białobrzegi – Dobieszyn i Dobieszyn – Białobrzegi.

*

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” odbywa się w całej Polsce od 2013 r. zawsze w pierwszą niedzielę marca. Jego inicjatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja. Celem biegu jest uczczenie poprzez aktywność fizyczną pamięci o żołnierzach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i walczyli o wolną Polskę z reżimem komunistycznym. Podstawowym dystansem biegu „Tropem Wilczym” jest bieg o długości 1963 m – upamiętnia on w symboliczny sposób rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, którym był Józef Franczak ps. „Lalek”.

Każdego roku uczestnicy biegną w koszulkach z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych. W tym roku bohaterami biegu są: Alicja Wnorowska (mieszkanka Przemyśla, żołnierz AK i Zrzeszenia „WiN”, działaczka konspiracyjna, skazana na karę śmierci, zamienioną potem na dożywocie, zwolniona w 1955 r.), Irena Szajowska (również z Przemyśla, żołnierz AK, po wojnie prowadziła działalność konspiracyjną, za co dostała wyrok 15 lat więzienia, zwolniona w 1955 r.), rotmistrz Witold Pilecki (jeden z najodważniejszych ludzi okresu II wojny światowej, oficer Komendy Głównej AK, dobrowolny więzień KL Auschwitz, więzień polityczny okresu stalinowskiego, zamordowany przez komunistów) i Tadeusz Płużański (więzień obozu w Stutthof, działacz konspiracyjny z kręgu rotmistrza Witolda Pileckiego, po wojnie więziony i skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci, zamienioną potem na dożywocie, wyszedł po 8 latach).

Bieg „Tropem Wilczym” co roku gromadzi na starcie tysiące miłośników biegania w całej Polsce. Rekord frekwencji padł w 2020 r., kiedy wzięło w nim udział ponad 75 tysięcy biegaczy w 370 lokalizacjach. Wśród uczestników każdego roku są także leśnicy RDLP w Radomiu i jej nadleśnictw.

https://tropemwilczym.org/