W Puszczy Białowieskiej masowo zamierają świerki zaatakowane przez kornika drukarza. Ofiarą padło pół miliona drzew na terenie trzech puszczańskich nadleśnictw. Drzewa umierają też w rezerwatach mieszczących się na trenach zarządzanych przez LP oraz w Białowieskim Parku Narodowym. LP rozpoczęły prace mające na celu zebranie informacji na temat stanu środowiska przyrodniczo-kulturowego w Puszczy.
Odpowiedź prof. dr. hab.Tomasza Zawiły-Niedźwieckiego, przewodniczącego Komitetu Nauk Leśnych i Technologii Drewna PAN oraz zastępcy dyrektora generalnego Lasów Państwowych, na apel rektorów wyższych uczelni dotyczący Puszczy Białowieskiej.
Puszcza Białowieska oraz metody jej ratowania była tematem konferencji dyrektora generalnego LP Konrada Tomaszewskiego, która odbyła się 4 lipca w Warszawie. Poniżej został zamieszczony list dyrektora generalnego LP do mediów.
- Spór o Puszczę powstał w wyniku poprzednich błędnych decyzji, które spowodowały zmniejszenie wycinki drzew w lasach gospodarczych Puszczy w momencie, gdy leśnicy stanęli wobec największej dotąd masowej gradacji kornika drukarza, zabijającego całe drzewostany świerkowe - czytamy w liście podpisanym przez 46 naukowców.
Stowarzyszenie Ruchu Obrony Lasów Polskich przesłało do Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej w Brukseli petycję w sprawie Puszczy Białowieskiej. Organizacje zrzeszone w stowarzyszeniu, podkreślają, że ochrona czynna powinna być podstawową formą ochrony przyrody w co najmniej 80 proc. puszczy.
Co trzeba wiedzieć o Puszczy Białowieskiej i atakującym ją korniku drukarzu.
Od 1 kwietnia br. obowiązuje okresowy zakaz wstępu do lasu w części Nadleśnictwa Białowieża (to jedno z trzech nadleśnictw, które wraz z parkiem narodowym zarządzają Puszczą Białowieską). Jego wprowadzenie było konieczne ze względu zagrożenia dla życia i zdrowia okolicznych mieszkańców i turystów
Najnowsze publikacje na temat Puszczy Białowieskiej.
W najnowszych „Echach Leśnych” warto przeczytać artykuł o „Rezerwacie krajobrazowym prof. Władysława Szafera” i tym co obecnie dzieje się z tą wizytówką Puszczy Białowieskiej.
Deklaracja Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w sprawie Puszczy Białowieskiej. Członkowie, działającego od ponad 60 lat Stowarzyszenia, są zaniepokojeni oceną lasów i leśnictwa Puszczy Białowieskiej.
Dwustu najlepszych w kraju fachowców i 1440 powierzchni badawczych na 65 tys. ha najcenniejszych lasów chronionych na różne sposoby - w Puszczy Białowieskiej od kwietnia trwa wielka inwentaryzacja przyrodnicza.