Publikacje przyrodnicze i turystyczne zachęcające do poznania rodzimej fauny i flory oraz najpiękniejszych zakątków kraju. (fot. Shutterstock/potowizard)
Specjalnie dla miłośników ptaków przegląd gatunków ptaków dziennych z rzędu Falconiformes oraz sów – ich zwyczajów i cech wyróżniających. Czytelnik nauczy się rozpoznawania ptaków szponiastych oraz dowie się, jak są one chronione w polskich lasach.
Czy wiesz, kim są leśnicy? To ludzie, którzy – wraz z postępem wiedzy leśnej i rosnącymi wymaganiami społeczeństwa – dbają o las i użytkują go z zachowaniem zasad zrównoważonej gospodarki leśnej, a także aktywnie działają na rzecz różnorodności biologicznej.
To nie jest książka z gatunku fantasy! Ponad 20 lat temu w nadleśnictwach RDLP Katowice spłonęło ponad 9000 ha lasu. Dzisiaj na tych terenach rośnie nowy las. Książka jest poruszającym świadectwem wydarzeń tamtych lat, swojego rodzaju dokumentem wzbogaconym o relacje świadków.
Wędrując po lesie, nie sposób nie zauważyć tego, zdawałoby się, niepozornego elementu ekosystemu leśnego, jakim są grzyby. Tworzą one fascynujący świat, który jest dowodem na to, jak pomysłowa potrafi być Matka Natura.
Czy leśnicy potrzebni są Puszczy Białowieskiej? Co by się stało, gdyby Puszcza Białowieska w całości stała się parkiem narodowym? Czy rację mają ekolodzy, czy leśnicy, a może mieszkańcy terenów puszczańskich? Na te i inne pytania możesz szukać odpowiedzi w tej publikacji. Dostępna również w wersji angielskiej
Zamieranie świerka w Beskidach budzi emocje. Leśnicy, przyrodnicy, mieszkańcy tych gór, turyści – wielu widzi ten problem na swój sposób, niekiedy w krzywym zwierciadle. Lektura tej książki sprawi, że będziesz mógł wypracować własne zdanie na ten temat.
Na początku było Drzewo, Drzewo było w Lesie i Lasem było Drzewo… Opowieść o tym, jak w latach 80. ubiegłego stulecia zmieniło się podejście do gospodarki leśnej – od eksploatacyjnego do zrównoważonego. Wtedy to zaczęto kłaść nacisk na użytkowanie lasu z poszanowaniem praw przyrody, odchodząc od pojmowania go jedynie jako dostawcy drewna. Książka dostępna również w wersji angielskiej.
Znani fotografowie przyrody, autorzy wielu albumów - Grzegorz i Tomasz Kłosowscy - dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Któż lepiej, jak nie leśnicy, oprowadzi po lesie, opowie o nim? Książka o tym, że leśnicy nie tylko hodują i chronią lasy, zajmują się gospodarką leśną. To także ludzie z pasją, animatorzy życia społecznego i kulturalnego, którzy chcą się swoją wiedzą dzielić z innymi, którzy zapraszają do lasu jak do swojego domu, by odkryć jego uroki przed gośćmi. Dostępna również w wersji angielskiej.
Łowca motyli, historyk, maratończyk, muzyk, alpinista... w sumie jedenaście sylwetek niezwykłych leśników z pasją, bo nie samym lasem leśnik żyje...
Wszystkie, bo dziewięć gatunków, które występują w Polsce. W broszurze tej, wydanej w ramach projektu „Bubobory w Lasach Państwowych”, znajdziesz opis tych gatunków, wzbogacony o wiele ciekawostek i znakomite zdjęcia.