Seria przewodników turystycznych ukazująca się od 2011 roku. Autorzy oprowadzają czytelnika po ciekawych miejscach, znajdujących się na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Zachęcają jednocześnie do zwiedzania obszarów mniej znanych, ale wyjątkowych pod względem przyrodniczym, historycznym i kulturowym. Wszystkie przewodniki są bogato ilustrowane zdjęciami, do każdego rozdziału dołączono informacje praktyczne i mapkę.
Współczesne arboreta leśne mają charakter pięknych parków zachęcających do spacerów i podziwiania drzew oraz innych roślin sprowadzonych z wielu zakątków świata. Zwykle pełnią funkcje naukowe, turystyczne i dydaktyczne. W najnowszym przewodniku z cyklu „Warto zobaczyć w Lasach Państwowych” prezentujemy ogrody botaniczne i arboreta leśne oraz zapraszamy do zwiedzania tych miejsc i przekonania się o ich niepowtarzalnym pięknie.
W kolejnym przewodniku z serii „Warto zobaczyć” proponujemy podróż po Wielkopolsce – krainie o urozmaiconym krajobrazie polodowcowym z wieloma jeziorami i wyniesieniami porośniętymi lasami. Z uroków tego regionu można korzystać o każdej porze roku. Warto też poznać historię i kulturę regionu, o których świadczą liczne zabytki. Wśród atrakcji turystycznych są miejsca przygotowane przez leśników, m.in. ścieżki turystyczne i edukacyjne oraz baza noclegowa.
Dzika przyroda i burzliwa historia sięgająca czasów jaćwieskich – to częste określenia związane z Suwalszczyzną. Mazury natomiast kojarzą się z jeziorami, wypoczynkiem i sportami wodnymi. Te regiony – choć różnią się historycznie i etnograficznie – są podobne pod względem przyrodniczym. Zachowały się tam liczne miejsca o wyjątkowych walorach przyrodniczych i kulturowych. Wiele z nich znajduje się na terenach Lasów Państwowych. Leśnicy pielęgnują je i udostępniają zwiedzającym, m.in. przygotowali miejsca biwakowe i parkingowe, kwatery myśliwskie i pokoje gościnne.
Jest to pierwsza publikacja z serii Warto zobaczyć. Opisano w niej oraz zilustrowano zdjęciami i mapkami siedem obszarów różniących się geograficznie i historycznie. Wszystkie są na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Turysta znajdzie tam wyjątkowe obiekty stworzone przez naturę lub ludzi. Ważną rolę w ochronie, udostępnianiu i popularyzacji opisywanych miejsc odgrywają leśnicy, dbający o przyrodę i dziedzictwo kulturowe obszarów, na których gospodarują.