Wydajemy go od roku szkolnego 2011/2012. Co roku inny leśny temat, co roku inna szata graficzna. We wrześniu trafia do rąk licealistów i gimnazjalistów za pośrednictwem edukatorów leśnych.
Do lasu można pójść na krótką wycieczkę lub spędzić w nim wakacje. Tylko od nas zależy jak często będziemy w nim bywać i co będziemy robić. A możliwości jest naprawdę wiele. W tegorocznym Kalendarzu proponujemy 52 nieoczywiste sposoby na spędzenie wolnego czasu w lesie począwszy od września (początek roku szkolnego), a skończywszy na sierpniu następnego roku (koniec wakacji), a także wiele praktycznych porad związanych z zachowaniem się i bezpieczeństwem. Każdy znajdzie coś dla siebie. Gwarantujemy!
Tegoroczny „Kalendarz z lasu” to już ósma edycja z serii zapoczątkowanej w 2011 roku. Poświęcony jest głównie roślinom runa, będącego ważnym składnikiem ekosystemu leśnego. Byliny i krzewinki, a także krzewy rosnące w warstwie podszytu, bywają mało znane osobom niezajmującym się botaniką. Jak się nazywają? Jak je rozróżnić? Jaką pełnią rolę? Jak można je wykorzystać w kuchni lub ziołolecznictwie? Czytelnik pozna przystosowania roślin, dowie się, że np. obuwik pospolity wabi pszczoły waniliowym zapachem, a haczykowate nasiona marzanki wonnej przyczepiają się do sierści, piór i ubrań, dzięki czemu przenoszą się na nowe siedliska.