O ścinaniu drzew

29.11.2016

"Drogi Czytelniku,
Mam świadomość, że ścinanie drzew nie jest popularne, bowiem najczęściej kojarzone bywa z dewastacją. Sam krajobraz po ścięciu drzewa dość długo sprawia wrażenie pewnej pustki. Dopiero upływ czasu i rosnące w jego miejscu nowe rośliny pozwalają zapomnieć o ubytku. Dlatego, pisząc tę broszurkę, postawiłem sobie za cel wykazanie, że ścinanie drzew nie zawsze oznacza dewastację przyrody. 
Ścinka drzew w lasach, jeśli jest działaniem planowym, przynosi pozytywne rezultaty dla trwałości całego drzewostanu, daje też pożytek w postaci drewna - najbardziej ekologicznego i w pełni odnawialnego surowca na świecie. 
W tej broszurce znajdziesz również informacje pozwalające lepiej poznać zawód drwala – trudny, ale niezwykle potrzebny, uprawiany przez ludzi o wielkiej tężyźnie fizycznej, którzy nie boją się przeciwności lasu. 
Wierzę, że lektura treści tu zawartych pozwoli odczarować wiele mitów związanych ze ścinaniem drzew, przybliży też pewne aspekty prawne w tej mierze. Być może te wskazówki pomogą Ci, Drogi Czytelniku, w jakiejś życiowej sytuacji lub też w wypracowaniu własnego poglądu na poruszone tu zagadnienia."- Edward Marszałek