Na początek ekologia

29.11.2016

"Każdy, kto lubi przebywać w lesie, znajduje w nim coś wyjątkowego: ludzie zapracowani – ciszę i spokój, chorzy – czyste i zdrowe powietrze, miłośnicy ptaków – obiekty do obserwowania, smakosze i zbieracze runa leśnego – grzyby i borówki, harcerze – miejsca, w których mogą założyć obóz oraz spędzić wakacje, sportowcy – trasy do biegania, turyści – szlaki piesze i rowerowe. 
W lesie przebywają także osoby, dla których jest on miejscem pracy. Są to leśnicy, dbający o przyrodę tak, aby nie zakłócić harmonijnego funkcjonowania lasu i zapewnić różnorodność gatunkową. Realizują oni model leśnictwa, w którym las pełni wiele funkcji przyrodniczych, społecznych i produkcyjnych. Leśnicy mają szeroką wiedzę z różnych dziedzin nauki, m.in. z ekologii. Zanim podejmą pracę w swoim zawodzie, muszą ukończyć specjalistyczne studia, a następnie przez całe życie doskonalić swe umiejętności.
Dzięki temu potrafią dbać o przyrodę jak nikt inny, troszcząc się o stan zdrowotny naszych lasów i powiększając leśne zasoby." (Hanna Będkowska)