Rybołowy Online

Ptasie stanowisko, które mogą obserwować internauci, znajduje się na terenie Nadleśnictwa Lipka w północno-zachodniej Polsce. Transmisja dzięki współpracy Lasów Państwowych i Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
27.03.2019

Ptasie stanowisko, które mogą obserwować internauci, znajduje się na terenie Nadleśnictwa Lipka w północno-zachodniej Polsce. Transmisja dzięki współpracy Lasów Państwowych i Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Teraz w gnieździe:

 

Nadleśnictwo Lipka opiekuje się jednym z niewielu w Polsce gniazd rybołowów. Para tych bardzo rzadkich ptaków (w kraju gniazduje ok. 30 par) przez wiele lat gniazdowała na jednej ze sztucznych platform umieszczonych na drzewie. Kilka lat temu rybołowy przeniosły się na słup linii przesyłowej wysokiego napięcia. Niestety, w czasie zimy gniazdo uległo zniszczeniu. Moment jego odbudowy wykorzystano do instalacji kamery w pobliżu ptasiego domu.

Więcej o projekcie ochrony rybołowa

W nocy gniazdo jest podświetlone bardzo słabym (dlatego obraz jest czarno-biały) światłem podczerwonym, które umożliwia państwu obserwację, jednak jest niewidoczne dla zwierząt. 

To pierwsza w Polsce transmisja z gniazda rybołowów. Wcześniej skrzydlate reality show były realizowane, np. z gniazd bielików w Nadleśnictwie Kutno i Nadleśnictwie Dobrocin. Pomysłodawcy transmisji chcą nie tylko umożliwić obserwowanie jednego z najrzadszych gatunków ptaków szponiastych, ale także uświadomić o ich roli w przyrodzie. Tym  samym przyczynić się do zwiększenia działań na rzecz ochrony tych drapieżników.

Według  Komitetu Ochrony Orłów, organizacji od lat monitorującej populacje ptaków drapieżnych, w ciągu ostatnich lat wzrosła liczba gniazd zakładanych na słupach. W 2013 r. na 27 kontrolowanych przez KOO gniazd cztery zostały wybudowane na słupach. Niestety ich stalowa konstrukcja nie jest dobrą podstawą dla gniazd, które dość szybko ulegają zniszczeniu, a odpadające gałęzie powodują awarie linii energetycznych. Instalowanie specjalnych platform (takich, jak pod obserwowanym gniazdem) w miejscach upatrzonych przez rybołowy, mogłoby zwiększyć populację tych pięknych drapieżników.

Transmisja dzięki współpracy Lasów Państwowych i PSE.