#89 Sosny świata [Paweł Mrowiński]

Aż 58 proc. polskich lasów jest zdominowanych przez sosnę zwyczajną. Czy to wystarczający powód do nazwania jej „królową polskich lasów”?
28.10.2021

Aż 58 proc. polskich lasów jest zdominowanych przez sosnę zwyczajną. Czy to wystarczający powód do nazwania jej „królową polskich lasów”?

Chcesz z nami porozmawiać? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku - zapraszamy do grupy Między Drzewami Podcast 

Sosna to rodzaj roślin obejmujący 115 gatunków rosnących głównie w strefie klimatu umiarkowanego, aż do Gwatemali i Salwadoru w Ameryce Południowej czy Archipelagu Malajskiego w Azji. Skąd się wzięły sosny na świecie? Jak je rozróżnić? Co im zawdzięczamy? 

O sosnach w rozmowie z Pauliną Król opowiada Paweł Mrowiński, Starszy specjalista Służby Leśnej ds. komunikacji społecznej w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, w Nadleśnictwie Lubsko. 

Uwaga - gorąco zachęcamy do obejrzenia tego odcinka (nie tylko wysłuchania) - nasz gość prezentuje szyszki różnych gatunków sosen, od naszych rodzimych po olbrzymie, północnoamerykańskie.

 

 

Jeśli wolisz z wizją, zapraszamy na YouTube:

Linki:
https://lubsko.zielonagora.lasy.gov.pl/
https://lubsko.zielonagora.lasy.gov.pl/oepl-w-jeziorach-wysokich

 

Nowe odcinki podcastu „Między Drzewami" są publikowane w każdy czwartek o 19:00 na YouTube na kanale Lasów Państwowych oraz we wszystkich serwisach streamingowych z podcastami (Spotify, Google Podcasts, Deezer, Apple Podcasts, iTunes, Lecton, EmpikGo, Spreaker i wielu innych). Zasubskrybuj, by nie przegapić!

Prowadzenie: Paulina Król, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych

Gość: Paweł Mrowiński, Nadleśnictwo Lubsko

Produkcja: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych 2021