#80 Ptasie odloty [Magdalena Stępińska]

Schyłek lata to bardzo specyficzny czas. Powrót do szkoły i koniec urlopowych wojaży, pierwsze przebarwienia liści… Dla wielu osób koniec lata określają puste bocianie gniazda.
26.08.2021

Schyłek lata to bardzo specyficzny czas. Powrót do szkoły i koniec urlopowych wojaży, pierwsze przebarwienia liści… Dla wielu osób koniec lata określają puste bocianie gniazda.

Chcesz z nami porozmawiać? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku - zapraszamy do grupy Między Drzewami Podcast

Jeszcze na początku sierpnia oczy cieszył widok bocianich sejmików, kiedy to na podmokłej łące 15-20 boćków, młodych i starych, tegorocznych - uczących się latać pod czujnym okiem rodziców i kolegów - obraduje. Co wtedy omawiają? Trasę? Plan wycieczki? Po co właściwie bociany i inne ptaki, a także i niektóre ssaki, płazy, ryby czy nawet owady, migrują? I dokąd?

Mówi się, że ptaki “odlatują do ciepłych krajów”. Czy zawsze? I czy rzeczywiście ptaki lecą z północy na południe? Skąd ptaki wiedzą, że trzeba lecieć? Co im daje impuls do wylotu? Czy zdarza im się zgubić? Gdzie w Polsce najlepiej się obserwuje ptaki i jakie dane możemy pozyskać z loggerów i monitoringu? Co nam mogą powiedzieć obrączki?

Odpowiedzi na te pytania udziela Magda Stępińska, pracowniczka Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych i miłośniczka ornitologii, a także współadministratorka i założycielka profilu Lasów Państwowych na Facebooku.

Monitoring lotów (Stowarzyszenie Ptaki Silesiana) 
Kompendium wiedzy o bocianach 
Mapka lotów bocianów czarnych 

Jeśli wolisz z wizją, zapraszamy na YouTube:

 

Nowe odcinki podcastu „Między Drzewami" są publikowane w każdy czwartek o 19:00 na YouTube na kanale Lasów Państwowych oraz we wszystkich serwisach streamingowych z podcastami (Spotify, Google Podcasts, Deezer, Apple Podcasts, iTunes, Lecton, EmpikGo, Spreaker i wielu innych). Zasubskrybuj, by nie przegapić!

Prowadzenie: Paulina Król, CILP
Gość: Magdalena Stępińska, CILP
Produkcja: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych 2021