#73 Piękna i niebezpieczna. Jemioła [dr Grzegorz Iszkuło]

Jemioła to urokliwa roślina kojarząca się zwykle bardzo pozytywnie. Jednak od pewnego czasu spędza sen z powiek wielu leśników.
08.07.2021

Jemioła to urokliwa roślina kojarząca się zwykle bardzo pozytywnie. Jednak od pewnego czasu spędza sen z powiek wielu leśników.

Chcesz z nami porozmawiać? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku - zapraszamy do grupy Między Drzewami Podcast 

 

W rozmowie z Pauliną Król, dr hab. Grzegorz Iszkuło z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku oraz Instytutu Nauk Biologicznych na Uniwersytecie Zielonogórskim omawia cechy biologii i ekologii jemioły, a także wskazuje niepokojące trendy jej liczebności. Czy jemioła zagraża naszym lasom? A jeśli tak, to jak się przed nią obronić?

Z przeprowadzonej w 2019 roku inwentaryzacji Lasów Państwowych wynika, że jemioła zaatakowała już drzewostany sosnowe na powierzchni 167 tys. ha. 

 

Publikacje naszego gościa:

Jemioła jako zagrożenie dla zdrowotności drzewostanów iglastych

Jemioła – coraz poważniejsze zagrożenie dla polskich lasów - artykuł w „Lesie Polskim" 

Wpływ Viscum album ssp. austriacum (Wiesb.) Vollm. na przyrost radialny Pinus sylvestris

 Jeśli wolisz z wizją, zapraszamy na YouTube:

 

Nowe odcinki podcastu "Między Drzewami" są publikowane w każdy czwartek o 19:00 na YouTube na kanale Lasów Państwowych oraz we wszystkich serwisach streamingowych z podcastami (Spotify, Google Podcasts, Deezer, Apple Podcasts, iTunes, Lecton, EmpikGo, Spreaker i wielu innych). Zasubskrybuj, by nie przegapić!

Prowadzenie: Paulina Król, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych

Gość: dr hab. Grzegorz Iszkuło, Instytut Dendrologii PAN w Kórniku oraz Instytut Nauk Biologicznych, Uniwersytet Zielonogórski

Produkcja: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych 2021