#44 O deficycie natury [Gość: Anna Pikus, DGLP]

Czym jest zespół deficytu natury? Jak uchronić przed nim nasze dzieci i samych siebie?
17.12.2020

Czym jest zespół deficytu natury? Jak uchronić przed nim nasze dzieci i samych siebie?

W ciągu ostatnich dziesięcioleci radykalnie zmienił się sposób rozumienia i doświadczania przyrody przez dzieci. Nastąpiło całkowite odwrócenie sytuacji. Dzieciaki są dziś świadome globalnych zagrożeń dla środowiska naturalnego, ale ich fizyczny kontakt i bliska relacja z przyrodą powoli odchodzi w zapomnienie. (…) Współczesne dzieciaki z pewnością opowiedzą nam wszystko o amazońskich lasach tropikalnych, lecz nie o tym, kiedy ostatnio samotnie spacerowały po lesie albo leżały na łące.

[Richard Louv, "Ostatnie dziecko lasu"]

O tym, jak bardzo społeczeństwo oderwane jest natury i jak temu zaradzić w podcaście "Między Drzewami" rozmawia Paulina Król z Anną Pikus, Naczelniczką Wydziału Społecznych Funkcji Lasu w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Począwszy od zespołu deficytu natury, poprzez eksperymenty myślowe i przedszkola leśne, rozmówczynie starają się wskazać, jak bardzo przebywanie w tzw. outdoorze, na zewnątrz, kształtuje zarówno naszą psychikę, jak i prawidłowy rozwój naszego ciała. 


Książka, która przeplata się przez rozmowę, to "Ostatnie dziecko lasu" Richarda Louv.

Posłuchaj:

Jeśli wolisz z wizją, zapraszamy na YouTube:

Podyskutuj z nami na grupie Między Drzewami Podcast na Facebooku

Podcast znajdziesz w swoich ulubionych aplikacjach podcastowych, np. Spreaker, Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, EmpikGO, Lecton i wielu innych! Nowe odcinki w każdy czwartek o 19:00. Nie przegap!

Prowadzenie: Paulina Król, CILP
Gość: Anna Pikus, DGLP
Produkcja: Abstra & Centrum Informacyjne Lasów Państwowych 2020