Historia w lesie ukryta

Siekierkę tulejkowatą sprzed 3400 lat znaleziono w lesie toruńskiego Nadleśnictwa Cierpiszewo. Odkrycia dokonali członkowie Grupę Historyczno-Eksploracyjną Weles.
01.03.2021

Siekierkę tulejkowatą sprzed 3400 lat znaleziono w lesie toruńskiego Nadleśnictwa Cierpiszewo. Odkrycia dokonali członkowie Grupę Historyczno-Eksploracyjną Weles.

Znalezisko, datowane na środkową fazę  epoki brązu (1400 lat przed naszą erą), zachowało się w bardzo dobry stanie. Przedmiot, choć niewielki, bo długości ok. 8,5 cm, został wykonany niezwykle starannie i estetycznie. Siekierka ma widoczne zdobienia w postaci wypukłych, rozchodzących się żeberek. Posiada również wyraźne małe uszko do mocowania rzemieniem do trzonka.

To nie są jedyne znaleziska grupy Weles. W ubiegłym roku, także na terenie Nadleśnictwa Cierpiszewo jej członkowie znaleźli ponad 150 wyrobów z brązu, będących sporym fragmentem końskiego ogłowia. Przedmioty są datowane na przełom epoki brązu i wczesnej epoki żelaza.

To pierwsze tego typu znalezisko na obszarze Środkowo-Wschodniej Europy. Cenne przedmioty zakopano na wydmowej, piaszczystej wyniosłości, nieopodal brzegu Wisły. Można przypuszczać, że ktoś, kto je ukrył, planował ich późniejsze wydobycie. Wśród zabytkowych przedmiotów uwagę zwracają dwie trójotworowe pobocznice oraz ornamentowane trzy tarczki (felery).

Ta sama grupa znalazła kilkadziesiąt srebrnych monet z okresu wojen szwedzkich. Monety zalegały w ziemi prawdopodobnie przez ponad 300 lat. Znalazcy z Wesel prawdopodobnie natrafili na tzw. „sakiewkę potopową” z srebrnymi monetami z XVI i XVII wieku.
Na większości monet widnieje wizerunek Gustawa II Adolfa (króla Szwecji w latach 1611–1632, zwanego Lwem Północy), a także monety z dynastii Wazów.

Poszukiwania Grupy WELES prowadzone są na podstawie pozwolenia od kujawsko-pomorskiego konserwatora zabytków z siedzibą w Toruniu, Nadleśnictwa Cierpiszewo oraz w porozumieniu w wójtem gminy Wielka Nieszawka.