Leśne zwierzęta wyszły na ulice Łodzi

Murale z mchu od piątku zdobią kamienice w sercu Łodzi. Projekt „Zielone Ślady Natury” ma zachęcić łodzian do odwiedzania okolicznych lasów i łódzkich parków.
28.07.2017 | Hanna Bednarek – Kolasińska, rzecznik prasowy RDLP w Łodzi

Murale z mchu od piątku zdobią kamienice w sercu Łodzi. Projekt „Zielone Ślady Natury” ma zachęcić łodzian do odwiedzania okolicznych lasów i łódzkich parków.

W roli ambasadorów akcji „Zielone Ślady Natury” wystąpili przedstawiciele leśnej fauny, których możemy spotkać na terenie łódzkich lasów. Na ścianach dziesięciu kamienic znalazły się sylwetki lisa, bobra, wilka, jelenia, sarny, bażanta, łosia, bielika, zająca i dzika. Zwierzęta zostały wykonane z mchu strukturalnego, dzięki czemu niemal „rozkwitły” na szarych elewacjach, które - tak jak w przypadku murali o różnorodnych i intensywnych barwach, stanowią doskonałe tło dla soczystej zieleni. Naturalny jasnozielony kolor na szarym tle fasad przyciąga wzrok przechodniów, którzy zatrzymują się przy dekoracjach, zainteresowani niecodziennym widokiem.

Zastosowanie żywej rośliny jest nie tylko zgodne z ideą akcji, ale też dodatkowo wyróżnia dekoracje wśród wszechobecnych reklam i billboardów.

Ekologiczny charakter projektu podkreśla fakt, iż mech, którego instalacja nie ingeruje w nawierzchnię (czyli w tym wypadku – fasadę budynku), jest żywą rośliną, która po zakończeniu akcji będzie przeniesiona do jednego z łódzkich parków lub lasu i tam zasadzona. Mech, wiszący na elewacji budynku, w naturalny sposób reaguje na warunki atmosferyczne, samoczynnie nawadniając się podczas deszczu lub czerpiąc wilgoć z powietrza.

„Zielone Ślady Natury” można znaleźć na elewacjach budynków przy ulicy: Kościuszki 9 (tam też odbyło się oficjalne otwarcie, którego dokonał Edward Janusz, dyrektor RDLP w Łodzi, oraz Tomasz Piotrowski, dyrektor Biura Prezydent Miasta Łodzi), Próchnika 14, Narutowicza 27, Kilińskiego 10, Kilińskiego 26, Rewolucji 1905 nr 13, Abramowskiego 2, Czerwona 1, Pomorska 145 oraz Jaracza 32.

Unikalny w skali Polski projekt w przestrzeni miejskiej ma inspirować mieszkańców miasta do aktywnego, zdrowego wypoczynku blisko natury, przypominając jednocześnie, że Łódź może poszczycić się jednym z największych w Europie kompleksów leśnych leżących w granicach miasta.

Akcji towarzyszy konkurs, skierowany szczególnie do tych, którzy wszelkie ciekawostki i znaleziska lubią uwieczniać na zdjęciach typu „selfie” oraz okraszać komentarzem. Zadanie polega na wykonaniu fotografii, na której widoczny jest zarówno jej autor, jak i dekoracja z mchu, a następnie wymyśleniu hasła promującego wypoczynek na świeżym powietrzu w łódzkich lasach. Aplikacja konkursowa jest dostępna na oficjalnym profilu łódzkiej dyrekcji LP pod adresem www.facebook.com/LasyPanstwoweLodz, gdzie uczestnicy mogą zgłaszać swoje propozycje do 12 lipca. Komisja konkursowa nagrodzi 100 autorów najlepszych zdjęć i najbardziej kreatywnych sloganów, chlebakami przydatnymi podczas wycieczek do lasu.