Żubrzątka z Mucznego otrzymały imiona. Rozstrzygnięcie konkursu

Pumba i Pusianek to imiona żubrzyków, które w tym roku urodziły się w zagrodzie pokazowej żubrów w Mucznem. Wybrano je spośród ponad 2000 propozycji nadesłanych na konkurs organizowany przez leśników z Nadleśnictwa Stuposiany.
07.12.2021 | Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Pumba i Pusianek to imiona żubrzyków, które w tym roku urodziły się w zagrodzie pokazowej żubrów w Mucznem. Wybrano je spośród ponad 2000 propozycji nadesłanych na konkurs organizowany przez leśników z Nadleśnictwa Stuposiany.

- To było nie lada wyzwanie dla nas, bo liczba zgłoszeń przeszła wszelkie oczekiwania – mówi Kaja Hrabal z Nadleśnictwa Stuposiany. - Po długich debatach i sprawdzeniu oryginalności imion, wybrano dwa: Pumba i Pusianek. Imię Pumba to propozycja nadesłana przez panią Weronikę, zaś Pusianek to imię zaproponowane przez pana Grzegorza. Zaznaczam, że imiona te powtarzały się w nadesłanych zgłoszeniach, ale jako pierwsze przesłali je właśnie pani Weronika i pan Grzegorz. Bardzo dziękujemy wszystkim za ogromne zainteresowanie i czynny udział w naszym konkursie, natomiast zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Nagrody zostaną przesłane pocztą. Warunkiem udziału w konkursie było zaproponowanie imion „męskich”, rozpoczynających się od liter „Pu”, tak w księdze rodowodowej żubrów przyjęto ewidencję osobników linii białowiesko-kaukaskiej urodzonych w hodowlach zamkniętych, a żubry z tej linii żyją właśnie w Bieszczadach.

W zagrodzie żyje obecnie 10 żubrów, w tym trzy tegoroczne, natomiast liczebność żubrów w stanie dzikim w Bieszczadach przekracza 700 osobników.

Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem internautów. Propozycje można było nadsyłać do 2 grudnia drogą elektroniczną. Ostatecznie wpłynęło 667 zgłoszeń konkursowych, zawierających łącznie ponad 2000 propozycji imion. Wiele z nich się powtarzało, jak Puchatek, Pudelek, Pulpit, Puszek, Puzon, Puzzel czy Pumpernikiel. Pojawiło się również wiele propozycji, które nie uwzględniały zasady nadawania imion żubrom hodowlanym, jak: Persi, Rasputin, Cynio, Orkan, Gerald, Tristan, Siemowit, Siemomysł, Aramis. Ponadto, nadeszło sporo propozycji nietypowych, choćby nawiązujących do mitologii (Pusejdon, Purakres, PuAres), czy do imion ludzkich, jak Putryk, Puszard, Putadek, Puradek.