Znów pobiegli, bo lubią lasy!

To już 10 edycja „Biegam Bo Lubię Lasy” w Nadleśnictwie Chojnów, podczas której 26 maja na „Zimnych Dołach” spotkali się miłośnicy biegania i Nordic Walking.
29.05.2024 | Sławomir Fiedukowicz, Nadleśnictwo Chojnów

To już 10 edycja „Biegam Bo Lubię Lasy” w Nadleśnictwie Chojnów, podczas której 26 maja na „Zimnych Dołach” spotkali się miłośnicy biegania i Nordic Walking.

Lista uczestników obejmowała blisko 500 osób, które mimo trudnych warunków terenowych i wysokiej temperatury postanowiły ruszyć do współzawodnictwa na dystansie 10 i 5 kilometrów.  Dodatkowo, na 5 kilometrową trasę wyruszyła również liczna grupa miłośników chodzenia z kijkami. A całą imprezę rozpoczęły 3 kategorie biegów dla dzieci.

Nadleśnictwo Chojnów zorganizowało trzy punkty edukacyjne. Dwa z nich dotyczyły wspaniałego surowca, jakim jest drewno. Chętni mogli dowiedzieć się o jego właściwościach oraz wartościach ekologicznych czy użytkowych.

Wbijanie gwoździ w przygotowane pieńki szybko udowadniało niedowiarkom, że drewno różnych gatunków drzew ma zupełnie inne właściwości. Gwóźdź wbijany w drewno sosnowe to zupełnie co innego niż gwóźdź wbijany w drewno dębowe.

Można było spróbować cięcia piłą typu „moja-twoja”, taką jaką w lesie pracowali nasi „dziadowie”. Na obcinany krążek drewna nabijaliśmy płytkę z logo Lasów Państwowych, opowiadając, jak wygląda odbiórka drewna w lesie.

Wisienką na torcie była chata leśnej zielarki, w której odbywały się magiczne rytuały, w których efekcie powstawały sole do kąpieli lub sól przyprawowa. Nasza „Szeptunka” dzieliła się wiedzą na temat ziół, ich właściwości oraz możliwości korzystania z nich zarówno w kuchni, w apteczce, jak i w łazience.

Wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na przepyszną grochówkę (do wyboru grochówka lub zupa jarzynowa „wege”). Dla chętnych była również kiełbaska, którą można było własnoręcznie upiec na patyku nad rozpalonymi ogniskami.

Uczestnicy, odbierając pakiety startowe, wspierali Łódzkie Hospicjum dla Dzieci - Łupkowa. Udało się zebrać kwotę blisko 10 500,00 zł. Symboliczny czek na tę kwotę wręczył Jarosławowi Maćkiewiczowi nadleśniczy Nadleśnictwa Chojnów Sławomir Mydłowski.

W zamian za to zarówno Centrum Informacyjne Lasów Państwowych  - organizator wydarzenia oraz Nadleśnictwo Chojnów, reprezentowane przez nadleśniczego Sławomira Mydłowskiego otrzymały od Hospicjum podziękowanie  za okazywane od wielu lat wsparcie.

Jak widać na zdjęciach uśmiechy gościły na wszystkich twarzach. Nawet zmęczenie po przebiegnięciu wielu kilometrów nie starło z twarzy radości z udziału w tak miłym wydarzeniu. Największy powód do radości mieli oczywiście zwycięzcy poszczególnych kategorii. Gratulacje, statuetki i drobne upominki wręczali przedstawiciele Hospicjum i Nadleśnictwa. Jednak każdy, bez względu na zajęte miejsce otrzymał medal. W tym roku, piękne, ceramiczne, zielone medale zachwycały wszystkich.

Jak zawsze organizatorami imprezy były Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Chojnów i Fundacja „Wychowanie przez Sport”.