Leśne budynki czekają na głosy

Leśniczówka Chudaczewko w szczecineckim Nadleśnictwie Sławno otrzymała nominację do finału XXIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI”. To nie jest jedyny obiekt zarządzany przez Lasy Państwowe, który bierze udział w tym konkursie.
03.04.2020

Leśniczówka Chudaczewko w szczecineckim Nadleśnictwie Sławno otrzymała nominację do finału XXIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI”. To nie jest jedyny obiekt zarządzany przez Lasy Państwowe, który bierze udział w tym konkursie.

Remont i przebudowę leśniczówki zrealizowano w 2019 r. Zakres robót obejmował wymianę pokrycia dachowego, częściową wymianę konstrukcji dachu, ocieplenie poddasza budynku, przebudowę lukarny w dachu, przebudowę ganku, przebudowę komina, wymianę schodów drewnianych wewnętrznych, wymianę posadzek, częściową wymianę okien - uporządkowanie układu rozmieszczenia otworów okiennych, wymianę drzwi zewnętrznych, ocieplenie ścian zewnętrznych, z zachowaniem oryginalnego układu zdobień elewacji wykonanych z cegły ceramicznej.

Tutaj można głosować na nominowaną leśniczówkę

Wszystkie elementy dekoracyjne zostały odtworzone 1:1, ze starej cegły ceramicznej, ciętej i szlifowanej. Elementy ceramiczne z cegły zostały zamontowane na ruszcie stalowym. Nadleśnictwu zależało, aby odtworzyć stan pierwotny elewacji leśniczówki. Oczekiwany efekt końcowy został osiągnięty.

Leśniczówka Chudaczewko to przedwojenny obiekt, zbudowany w 1936 r. Jest to budynek podpiwniczony z poddaszem użytkowym. Obiekt posadowiony jest bezpośrednio na fundamentach kamiennych i betonowych. Ściany zewnętrzne murowane z cegły ceramicznej. Strop nad piwnicą typu Klaina, strop nad parterem i poddaszem - drewniany. Więźba dachowa drewniana, krokwiowo-jętkowa.

O nagrodę walczy także Centrum Promocji Drewna zlokalizowane w leśnictwie Jata (Nadleśnictwo Łuków).

Budynek powstał w technologii szkieletu drewnianego prefabrykowanego, co oznacza, że poszczególne jego części zostały wytworzone w zakładzie produkcyjnym i połączone w całość na miejscu budowy. Do budowy używano zarówno elementów z drewna litego, jak również klejonego. Jako materiał termoizolacyjny wykorzystano płyty i maty z włókien drzewnych.

Zastosowane technologie budowy, ogrzewania i wentylacji oraz sposób posadowienia względem stron świata sprawiły, że budynek Centrum Promocji Drewna spełnił wymagania stawiane budynkom energooszczędnym i otrzymał certyfikat Passive House Institute w Darmstadt.

Na podkreślenie zasługuje również fakt, że Centrum Promocji Drewna zostało zaprojektowane i wzniesione przez lokalne firmy, a bryła obiektu jest współczesną interpretacją tradycyjnego budownictwa drewnianego.

Obiekt będzie służył m.in. promocji nowoczesnego, ekologicznego budownictwa drewnianego oraz odnawialnych źródeł energii.

Wszystkie te cechy sprawiły, że budynek Centrum Promocji Drewna został znalazł się w gronie finalistów konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” w kategorii obiekty użyteczności publicznej.

O przyznaniu nagrody decyduje liczba głosów uzyskanych w głosowaniu internetowym. Dlatego zachęcamy do oddania swojego głosu na Centrum Promocji Drewna. Wystarczy kliknąć na link umieszczony w nazwie konkursu.