Zielony Śląsk, czyli leśne przygody z NIEMAPĄ

Cieniste buczyny i rezerwaty przyrody lub kilometry ścieżek rowerowych wszystko to na pofałdowanych terenach pokopalnianych. Może to wydawać się niewiarygodne, ale mieszkańcy górnośląskich aglomeracji mają las na wyciągnięcie ręki.
10.07.2020

Cieniste buczyny i rezerwaty przyrody lub kilometry ścieżek rowerowych wszystko to na pofałdowanych terenach pokopalnianych. Może to wydawać się niewiarygodne, ale mieszkańcy górnośląskich aglomeracji mają las na wyciągnięcie ręki.

Do wycieczek po niezwykłych miejscach idealnych, by rodzinnie spędzić wolny czas zachęca „NIEMAPA Lasy Górnego Śląska”, opracowana wspólnie przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach oraz kolektyw Mamy Projekt. Wydawnictwo dostępne jest już nieodpłatnie u leśników oraz na stronie www.niemapa.pl.

- Górny Śląsk zwykle kojarzy się z fabrykami i kopalniami. Ale to też miejsce o niezwykłych walorach przyrodniczych, a dzięki gęstej sieci dróg rowerowych można je swobodnie i bezpiecznie zwiedzać całymi rodzinami – mówi Józef Kubica, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach -Dzięki nowej NIEMAPIE chcemy pokazać, jak piękne są górnośląskie tereny leśne. To przewodnik, dzięki któremu najmłodsi mogą odkryć leśne sekrety i wiele nauczyć się o przyrodzie podczas rodzinnej wycieczki do lasu – jak dodaje leśnikom zależy na pokazaniu wszystkich funkcji lasu: przyrodniczej, społecznej i gospodarczej.

NIEMAPA, poświęcona górnośląskim lasom, to kolejny projekt współtworzony przez kolektyw Mamy Projekt we współpracy z Lasami Państwowymi. - Byłyśmy zaskoczone, że na Górnym Śląsku znajdziemy aż tyle lasów, parków i ścieżek przyrodniczych. Zadziwiające, że w części Polski kojarzonej z ciężkim przemysłem jest nawet ośrodek hodowli żubra. To wyjątkowe miejsca dla rodzinnych zabaw i wycieczek. Wszystkie te elementy starałyśmy się zawrzeć w najnowszej NIEMAPIE – mówi Joanna Studzińska, współautorka wydawnictwa i podkreśla, że w nowej odsłonie przewodnika znalazły się także propozycje leśnych zabaw dla dzieci.

Najnowsza NIEMAPA to nie tylko ilustrowana lista mniej znanych miejsc na Górnym Śląsku, to także propozycje kreatywnego spędzania wolnego czasu. Pomysły na gry i zabawy w leśnych przestrzeniach. Dla miłośników przygód autorki przygotowały całą serię wyzwań. Od wyszukiwania różnych gatunków roślin, przez przyglądanie się ziemi, na sprawdzaniu zapachów kamieni skończywszy.

Wyzwania oraz zróżnicowane sposoby na spędzanie czasu w lesie oraz piękne i pełne humoru ilustracje na pewno przypadną do gustu każdemu miłośnikowi przyrody. - Zależy nam, żeby dzieci jak najbardziej świadomie spacerowały po lesie, w którym wszystko ma znaczenie. Każda zabawa umieszczona w NIEMAPIE pokazuje, jak funkcjonuje przyroda i jak delikatna bywa. Chcemy, żeby maluchy już od najmłodszych lat uczyły się odpowiedzialności za środowisko – zaznacza Małgorzata Żmijska z kolektywu Mamy Projekt, współautorka wydawnictwa. Każde umieszczone na NIEMAPIE miejsce zostało sprawdzone przez ekspertów, czyli rodziny z dziećmi i skonsultowane z leśnikami. Co więcej, przewodnik pokazuje, gdzie można swobodnie poruszać się z dziecięcym wózkiem.

Autorki NIEMAPY proponują aż 13 pomysłów łączących leśne wyprawy z innymi atrakcjami. Wypady za miasto, będące odskocznią od miejskiego szumu, można urozmaicić przejażdżką kolejką wąskotorową lub szlakiem rowerowym. Do tego zwiedzanie kompleksów parkowo-pałacowych, np. w Świerklańcu i Pszczynie, a także postindustrialnych obiektów, takich jak Sztolnia Czarnego Pstrąga czy Kopalnia Srebra. Śląskie lasy czekają na wszystkich miłośników przyrody.

NIEMAPA to seria nietypowych przewodników dla wszystkich, którzy chcą wspólnie z dziećmi odkrywać otaczający ich świat. Za pomocą zabawnych ilustracji i gotowych propozycji wycieczek autorki pokazują ciekawe miejsca, przyrodę i kulturę. Serię tworzy kolektyw Mamy Projekt, a ilustracje do najnowszej leśnej NIEMAPY wykonała Patricija Bliuj-Stodulska. Wszystkie przewodniki można pobrać z www.niemapa.pl.

Wersje papierowe będą dostępne w górnośląskich nadleśnictwach (Katowice, Brynek, Kobiór, Rybnik, Świerklaniec, Koszęcin i Rudy Raciborskie), wystarczy zgłosić się do leśników i poprosić o egzemplarz.

 

Dostępność obiektów wyszczególnionych w NIEMAPIE Lasy Górnego Śląska.

  • Nadleśnictwo Brynek

- rezerwat przyrody Segiet” – udostępnione

- Sztolnia Czarnego Pstrąga – udostępnione

- Kopalnia Srebra – udostępnione

  • Nadleśnictwo Katowice

- izba edukacji przy nadleśnictwie – nieczynna do dowołania

- Leśne Pogotowie dla Zwierząt w Mikołowie – ekspozycja dostępna po wcześniejszym uzgodnieniu

- ścieżka przyrodniczo-leśnaRachowice” - udostępnione

- Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Uroczysko Buczyna” - udostępnione

 - rezerwat przyrody „Las Murckowski” - udostępnione

- Wzgórze Wandy (bez wchodzenia na wieżę) - udostępnione

- ścieżka w Dolinie Trzech Stawów - udostępnione

  • Nadleśnictwo Rudy Raciborskie

- kolejka wąskotorowa – udostępnione

- Pojezierze Palowickie – udostępnione

- Śląski Ogród Botaniczny – dostępny

  • Nadleśnictwo Świerklaniec

 - Pałac Kawalera – dostępny,

  - ścieżka przyrodnicza Cis w Kaletach - dostępna

  • Nadleśnictwo Koszęcin

- ścieżka ekologiczna „Do bobrów” - dostępne

- szlak rowerowy Leśno Rajza – dostępne

  • Nadleśnictwo Rudziniec

- ścieżka po rezerwacie „Las Dąbrowa” – dostępna

  • Nadleśnictwo Kobiór

- Ośrodek Hodowli Żubrów – nieczynne,

- zamek w Pszczynie – dostępne

 - zameczek w Promnicach – dostępne

- użytek ekologiczny Jezioro Paprocany – dostępne

  • Nadleśnictwo Kędzierzyn Koźle 

 - szkółka leśna Czajka - dostępne po wcześniejszym umówieniu