Zakwitł po kilkuletniej przerwie

W lasach Nadleśnictwa Hajnówka zapachniało kakao i wanilią. Sprawcą tego aromatycznego zamieszania jest kruszczek rdzawoczerwony.
20.07.2016 | Agnieszka Laskowska-Ginszt, Nadleśnictwo Hajnówka

W lasach Nadleśnictwa Hajnówka zapachniało kakao i wanilią. Sprawcą tego aromatycznego zamieszania jest kruszczek rdzawoczerwony.

Kruszczyk rdzawoczerwony (Epipactis atrorubens) to bylina o zabarwionym na czerwono pędzie oraz sztywnych, jajowato lancetowatych liściach. Najbardziej wzrok przyciągają kwiaty storczyka. Kwiatostan kruszczyka jest groniasty z purpurowymi lub czerwono fioletowymi kwiatami. Ten pięknie ubarwiony storczyk kwitnie od czerwca do sierpnia.

Warto także przeczytać o innych chronionych roślinach, które występują w lasach Nadleśnictwa Hajnówka oraz o efektach ochrony czynnej prowadzonej przez leśników.

W puszczańskim Nadleśnictwie Hajnówka jest znane tylko jedno stanowisko kruszczyka rdzawoczerwonego. Zostało ono zinwentaryzowane przez Marka Wołkowyckiego, pracownika Politechniki Białostockiej Zamiejscowego Wydziału Leśnego w Hajnówce, a opisane wspólnie z prof. Aleksandrem W. Sokołowskim, botanikiem i wieloletnim kierownikiem białowieskiego oddziału Instytutu Badawczego Leśnictwa.

W tym roku storczyk zakwitł po kilkuletniej przerwie, oczy cieszy aż kilkanaście dorodnych osobników.

Ten gatunek storczyków rośnie w półcieniu, związany jest głównie z lasami liściastymi, ale jest spotkany także w borach sosnowych i mieszanych. W Polsce jest notowany rzadko, nie tworzy zwartych stanowisk, ale jedynie rozproszone. Częściej można go odnotować na północy i południu Polski.  Nazywany jest gatunkiem wskaźnikowym starych lasów. Do 2014 r. podlegał ochronie ścisłej, aktualnie objęty ochroną częściową