Zagajnik w Daleszycach już czeka na pszczoły

W radomskim Nadleśnictwie Daleszyce powstał pszczeli zagajnik. To kolejne nadleśnictwo,  które podjęło próbę powrotu dzikich pszczół do lasu.
02.06.2020 | Beata Harabin, Nadleśnictwo Daleszyce

W radomskim Nadleśnictwie Daleszyce powstał pszczeli zagajnik. To kolejne nadleśnictwo,  które podjęło próbę powrotu dzikich pszczół do lasu.

Leśnicy zdają sobie sprawę z roli pszczół w ekosystemie leśnym, dlatego w Lasach Państwowych prowadzone są działania propagujące czynną ochronę pszczół oraz edukację przybliżającą różne aspekty pszczelarstwa.

W Nadleśnictwie Lubsko powstaje pszczeli park Już niedługo na ponad 500 ha dla pszczół zakwitną rośliny.

Jednym z takich działań jest pszczeli zagajnik, który powstał na terenie dawnej szkółki leśnej w Nadleśnictwie Daleszyce, gdzie już są dwie rodziny pszczele. Jedną z kwater już obsianą gryką, co ma nie tylko odchwaścić glebę, ale także zapewnić pożytek dla pszczół. Leśnicy, aby zapewnić pszczołom odpowiednią bazę pokarmową, posiali także facelię błękitną oraz posadzili drzewa miododajne – lipy, z których utworzono dwie aleje, oraz inne gatunki wzbogacające siedlisko borowe – dąb, jarzębinę, głóg, derenia, klony, dziką gruszę i jabłoń. W następnych etapach planowane jest dosadzanie kolejnych gatunków rodzimych drzew w taki sposób, aby stworzyć lepszą bazę pokarmową dla tych owadów.

Bez powrotu pszczół do lasu prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej nie będzie w pełni efektywne. Obecność pszczół w lesie jest gwarancją istnienia wielu gatunków roślin służących człowiekowi oraz zachowaniu różnorodności biologicznej. Szacuje się, że 78 proc. roślin zapylana jest właśnie przez te pracowite owady, które odwiedzają kwiaty w poszukiwaniu pożytku. W związku z tym kolejnym działaniem leśników, wspomagającym powrót pszczół na tereny leśne, będzie inicjowanie polskiej łąki kwietnej składającej się wyłącznie z rodzimych gatunków zielnych.

Bogactwo gatunkowe roślin ma na calu zapewnienie stałego dostępu do bazy pokarmowej, który wynikać będzie z różnych okresów kwitnienia roślin. Na terenie zagajnika (na drzewach) zawieszone zostaną także kłody bartne, czyli wydrążone kawałki drewna przygotowywane specjalnie dla dzikich pszczół. Kłody wykonane zostaną przez pracownika nadleśnictwa – Łukasza Czubaka, dla którego pszczelarstwo i bartnictwo stało się pasją.

O działaniach leśników na rzecz utrzymania różnorodności biologicznej.

Edukacja przyrodnicza oraz nagłaśnianie potrzeby ratowania pszczół są kluczowe w podnoszeniu świadomości społeczeństwa na temat roli pszczół. Na terenie obiektu postawiono pięć tablic dydaktycznych dotyczących roli pszczół i innych zapylaczy w ekosystemie przyrodniczym oraz historii bartnictwa i pszczelarstwa.

Bardzo ważne jest stosowanie różnych sposobów przekazywania wiedzy, które rozbudzą ciekawość i zachęcą uczestników zajęć edukacyjnych do zgłębiania wiedzy na temat pszczół. Wobec tego planowane jest zagospodarowanie kwatery przy alei lipowej poprzez stworzenie miejsca gier i zabaw z wykorzystaniem drewnianych urządzeń oraz wiaty z miejscem na ognisko.

Zagajnik dla pszczół w Nadleśnictwie Daleszyce powstał dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z WFOŚiGW w Kielcach.