Z aparatem w knieje

Leśnicy z Nadleśnictwa Krynki (RDLP w Białymstoku) zachęcają do wizyty w Puszczy Knyszyńskiej. Tamtejszy podleśniczy, Piotr Jucha ruszył na poszukiwanie wiosennych kwiatów.
28.07.2017 | Ewa Majewska, RDLP w Białymstoku

Leśnicy z Nadleśnictwa Krynki (RDLP w Białymstoku) zachęcają do wizyty w Puszczy Knyszyńskiej. Tamtejszy podleśniczy, Piotr Jucha ruszył na poszukiwanie wiosennych kwiatów.

Najbardziej charakterystycznym aspektem wiosennego lasu jest bujnie rozwijająca się roślinność runa. Puszczę Knyszyńską zdominowały całe łany białych, drobnych kwiatów zawilca gajowego. W mniejszych kępach zakwitł, rzadziej spotykany, kwitnący na żółto zawilec żółty. Zawilce w deszczowe i chłodne dni schylają kwiaty ku ziemi, wyglądają wtedy jak zwiędnięte. Zjawisko to nazywa się „snem roślin" – roślina zmniejsza sztywność swoich organów i w ten sposób chroni się przed przemarznięciem. Podobne do zawilca żółtego kwiaty ma ziarnopłon wiosenny, zwany jaskrem wiosennym.

Wśród jasnej zieleni liści wyróżniają się żółtymi kwiatami, w kształcie malutkich kielichów: pierwiosnek wyniosły i pierwiosnek lekarski. Potocznie nazywa się je „prymulkami", bowiem ich łacińska nazwa nawiązuje do słowa prima – pierwsza.


Pierwiosnek

Przed rozwojem liści, na wzniesionych, łuskowatych pędach łatwo wypatrzyć w runie kwiat podbiału. W rzeczywistości to nie jeden kwiat, a wiele kwiatów pojedynczych tworzących tzw. kwiatostan koszyczkowy. W wilgotnych, zacienionych lasach blisko ziemi płoży się śledziennica skrętolistna. Płasko rozłożone kwiatostany są zapylane przez mrówki i ślimaki. Już od marca w wilgotnych lasach i rozlewiskach kwitnie knieć błotna, zwana kaczeńcem.


Knieć błotna

Przy jej lśniących, żółtych kwiatach zobaczyć można maleńkie motyle z rodzaju skrzydliniaki. Ziarna pyłku knieci, którymi się żywią te motylki, są tak duże w stosunku do ich wielkości, że starczają im na kilka „gryzów". To podgryzanie służy również zapylaniu kwiatów knieci.

Wśród białych i żółtych „tropów" kwitnących roślin, pojawiły się niebieskie kwiaty przylaszczki pospolitej. Utrzymują się one zaledwie przez osiem dni, pojawiają się jednak stopniowo i tak jedna roślina może kwitnąc ponad trzytygodnie.

 
Przylaszczka

Niebiesko-fioletowe kobierce kwiatów tworzy wiosną barwinek pospolity. Barwinek uważa się za symbol życia wiecznego, dlatego często obsadza się nim pomniki i nagrobki.


Barwinek

Wśród poszukiwanych i atrakcyjnych kwiatów wiosennych można wytropić objętą ścisłą ochroną gatunkową sasankę pospolitą.


Sasanka pospolita

Zanim u niektórych drzew rozwiną się liście, np. wierzby lub wiązu można wypatrzyć zielonkawe kwiatostany, tzw. kotki.
Jednak najbardziej widoczne i dorodne wśród drzew leśnych są kwiaty żeńskie modrzewia – czerwone, wzniesione do góry szyszeczki, osadzone na pozbawionych igieł gałązkach.


Modrzew