X Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Jesteśmy”

Nadleśnictwo Bełchatów (RDLP w Łodzi) brało udział w X Konferencji Naukowo- Szkoleniowej „Jesteśmy”, którą organizował Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im gen. J. Głuchowskiego w Bełchatowie.
29.11.2021 | Magda Szczepaniak, Nadleśnictwo Bełchatów

Nadleśnictwo Bełchatów (RDLP w Łodzi) brało udział w X Konferencji Naukowo- Szkoleniowej „Jesteśmy”, którą organizował Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im gen. J. Głuchowskiego w Bełchatowie.

Temat tegorocznego spotkania to: "Edukacja przez przyrodę dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem", czyli coś, co jest nam szczególnie bliskie.

Edukacja przyrodniczo-leśna od lat stanowi jeden z priorytetów Lasów Państwowych. Nasze zajęcia są skierowane do dzieci, młodzieży, dorosłych, ale również do osób z niepełnosprawnością. Nie od dziś wiadomo, że przebywanie w lesie niesie ze sobą wiele korzyści. Do udziału w konferencji zostali zaproszeni między innymi dyrektorzy oraz przedstawiciele lokalnych szkół, a my mogliśmy przedstawić wszystkim ścieżki i obiekty edukacyjne, w których możemy przeprowadzić zajęcia.

Była to dla nas okazja do tego, aby porozmawiać z nauczycielami o potrzebach szkół w zakresie edukacji leśnej. Nadleśnictwo Bełchatów dysponuje wieloma obiektami edukacyjnymi, na których terenie organizuje zajęcia, ale również wspiera wiele ekologicznych inicjatyw, z którymi zwracają się m.in. lokalne szkoły. Podczas konferencji mogliśmy wysłuchać wystąpień Neli Grzegorczyk-Dłuciak oraz Małgorzaty Spendel, które były dla nas niezwykle cenne i pouczające. Zdobyta wiedza jeszcze bardziej utwierdziła nas w przekonaniu, że las pełni niezwykle ważną funkcję w edukacji, a korzyści z przebywania na łonie natury są nieocenione.

Edukacja w lesie to nie tylko nauka o wyrzucaniu śmieci do kosza i rozpoznawaniu gatunków drzew. Przebywanie w lesie to przede wszystkim raj dla wszystkich naszych zmysłów. To w lesie możemy wszystko poczuć, dotknąć, powąchać, usłyszeć, zobaczyć. Wycieczka do lasu to moment na oddech, odcięcie się od codziennych problemów i od pędu, w którym żyjemy. W życiu codziennym coraz częściej spędzamy czas przed ekranami komputerów i telefonów, nie dbając o relacje z najbliższymi. Wspólna wycieczka może przypomnieć, jak fajnie spędza się wspólnie czas, jest tyle fajnych rzeczy, które można razem robić!

Doskonale wiemy, że słowa, które padały podczas konferencji, mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Od kilku lat na zajęcia edukacyjne do leśników z RDLP w Łodzi przyjeżdżają podopieczni fundacji „Przyjazna planeta”, która realizuje program „Leczymy lasem”. Uczestnictwo w terapii lasem ma ogromne znaczenie zarówno dla psychiki oraz kondycji fizycznej dzieci, poprzez wykorzystanie dendroterapii, czyli naturalnej metody leczenia za pomocą energii drzew. Jak dowodzą badania naukowe, dendroterapia wywiera kojący wpływ na ludzki organizm. Terapia poprzez zabawę jest skuteczna pod warunkiem zainteresowania dziecka otoczeniem, dlatego las jest doskonałym miejscem do poznawania świata oraz stymulacji deficytów rozwojowych w naturalnym środowisku. Dodatkowo taka forma terapii rozwija wrażliwość oraz pozwala zapomnieć o własnych ograniczeniach. Rodzice dzieci niepełnosprawnych, które biorą udział w programie, zauważają bardzo pozytywny wpływ przyrody na ich chore pociechy. Również specjaliści z Ministerstwa Środowiska i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego twierdzą, że leczenie lasem jest najlepszą z dotychczas znanych w teorii form terapii uzupełniającej dzieci niepełnosprawnych.

W zajęciach biorą udział również rodzice i opiekunowie podopiecznych. Obserwowanie tego, jak z każdym kolejnym wyjazdem grupa integruje się ze sobą i jak dobrze się czują podczas zajęć w lesie, jest potwierdzeniem tego, że edukacja przyrodniczo-leśna jest bardzo ważna i to, co robimy, ma sens.