Wywiózł do lasu śmieci, teraz trafił przed sąd

Do sądu trafiła sprawa mężczyzny, który wywoził do lasu lubelskiego Nadleśnictwa Lubartów śmieci. Sprawcę zaśmiecania namierzono dzięki fotopułapce.
19.01.2021

Do sądu trafiła sprawa mężczyzny, który wywoził do lasu lubelskiego Nadleśnictwa Lubartów śmieci. Sprawcę zaśmiecania namierzono dzięki fotopułapce.

O sprawie na swoim profilu napisali leśnicy z Nadleśnictwa Lubartów. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku Straż Leśna z nadleśnictwa wykryła jedno z nielegalnych wysypisk śmieci w lesie. Strażnicy nieopodal wysypiska zamontowali kamerę. Dzięki temu nagrano moment wyrzucania do lasu odpadów budowlanych. Na podstawie nagrania ustalono sprawcę zaśmiecania lasu, aktualnie przeciwko niemu toczy się postępowanie sądowe. 

Niestety, nie brakuje też amatorów pozbywania się domowych śmieci w pobliskich lasach.

Do zadań pracowników Nadleśnictwa Lubartów należy dbanie o ład i porządek w lasach. Nadleśnictwo Lubartów wydaje około 40 tys. rocznie na zbiór i wywóz śmieci. W ciągu roku jest ich nawet 180 m3. Rocznie Lasy Państwowe na wywóz śmieci z lasów wydają ok. 20 mln zł. 

Należy pamiętać, że wysypiska śmieci w lesie niosą poważne zagrożenia dla środowiska naturalnego:

  • W przeciwieństwie do wysypisk legalnych, nie są one oddzielone od podłoża kilkoma warstwami wytrzymałej folii oraz warstwą żużlu. Brak tych zabezpieczeń powoduje przedostawanie się substancji toksycznych do gleby i wód gruntowych. W obrębie dzikich wysypisk wykazywane są podwyższone koncentracje metali ciężkich oraz miedzi, niklu, cynku, chromu, a nawet rtęci. W dłuższej perspektywie doprowadza to do skażenia wód podziemnych i powierzchniowych, w tym często wody pitnej.
  • Dzikie wysypiska śmieci prowadzą do zaburzeń funkcjonowania ekosystemów leśnych, które mogą doprowadzić do śmierci występujących wokół nich drzewostanów.
  • Składowane odpady z czasem zaczynają się rozkładać. Następuje wtedy rozwój bakterii chorobotwórczych i niebezpiecznych grzybów. Nieprzyjemne dla człowieka zapachy przyciągają zwierzęta roznoszące groźne choroby: szczury, komary, muchy.
  • Powstające w dzikim wysypisku biogazy doprowadzić mogą do samozapłonu odpadów i uwolnienia do atmosfery, gleby i wody substancji trujących, m.in. rakotwórczych.
  • Torebki foliowe trafiające na wysypiska połykane są przez zwierzęta, co prowadzi do ich śmierci. Odłamki szkła lub metalu powodują okaleczenia, a linki oraz sznurki, znoszone przez ptaki do gniazd – plątanie nóg piskląt.