Wojenne pamiątki znaleziono w puszczy

W Puszczy Augustowskiej odkryto pociski artyleryjskie. Na terenie Nadleśnictwa Szczebra (RDLP w Białymstoku) znaleziono ponad 80 pocisków.
28.07.2017 | Paweł Gliński, Nadleśnictwo Szczebra

W Puszczy Augustowskiej odkryto pociski artyleryjskie. Na terenie Nadleśnictwa Szczebra (RDLP w Białymstoku) znaleziono ponad 80 pocisków.

Podczas prac leśnych, tuż pod powierzchnią ściółki, wygrzebano kilka groźnie wyglądających owalnych kawałków metalu. Pracownicy leśni stwierdzili, że są to zardzewiałe pociski artyleryjskie.

Dlatego Służba Leśna wstrzymała tam prace oraz zabezpieczyła teren. Natychmiast wezwano patrol saperski z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Saperzy dokładnie przeszukał miejsce znaleziska, wykopali ponad 80 sztuk pocisków artyleryjskich. Okazało się też, że na trzech skorodowanych pociskach wyrosła sosna, obrastając korzeniami niebezpieczne znalezisko i tym samym uniemożliwiając wykopanie ich z ziemi. Dlatego saperzy założyli ładunki wybuchowe i w lesie zdetonowali pociski.

Tego typu wojenne „pamiątki" ciągle są znajdowane w lasach. Nawet stare i zardzewiałe stanowią śmiertelne zagrożenie.

Z tego powodu leśnicy apelują do wszystkich osób spacerujących po lasach, aby nie zbierały takich przedmiotów. W przypadku zauważenia materiałów wybuchowych należy szybko powiadomić odpowiednie służby lub administrację najbliższego nadleśnictwa.