Włoszakowickie rybołowy otrzymały obrączki

Leśnicy z poznańskiego Nadleśnictwa Włoszakowice wraz z ornitologami z Komitetu Ochrony Orłów zaobrączkowali parę młodych rybołowów. W całej poznańskiej dyrekcji gniazduje tylko jedna para tego gatunku.
09.07.2020 | Tomasz Maćkowiak, RDLP w Poznaniu

Leśnicy z poznańskiego Nadleśnictwa Włoszakowice wraz z ornitologami z Komitetu Ochrony Orłów zaobrączkowali parę młodych rybołowów. W całej poznańskiej dyrekcji gniazduje tylko jedna para tego gatunku.

Leśnicy z Włoszakowic na parę rybołowów, która się u nich osiedliła czekali ponad 100 lat, a 7 lipca wraz z ornitologami z Komitetu Ochrony Orłów zaobrączkowali parę młodych rybołowów.

Rybołowy z Włoszakowic po wyjęciu z gniazda trafiły w ręce ornitologów, którzy dokonali skrupulatnych pomiarów. Określono m.in. wagę samicy na ok. 1,5 kg i samca na ok. 1,34 kg.
Dodatkowo określono wiek i pomierzono długości skrzydeł, chorągiewek, ogona, dzioba i środkowej sterówki. Ptaki otrzymały po dwie obrączki - srebrną ornitologiczną i czarną obserwacyjną. Na koniec gospodarze - włoszakowiccy leśnicy - nadali imiona młodym rybołowom - Jan i Maria.

Rybołów to nieliczny ptak, w Polsce występuje tylko 30 par. Gniazduje głównie na Mazurach i Pomorzu Zachodnim, w Północnej Wielkopolsce oraz na Ziemi Lubuskiej. W przeszłości jego liczebność była znacznie większa. Jeszcze w XIX w., wynosiła ok. 300 par. Spadek liczebności rybołowów spowodowany jest głównie: degradacją środowiska, nielegalnym odstrzałem oraz specyficznymi wymaganiami co do miejsca gniazdowania (drzewa o parasolowatych koronach).

Rybołów to gatunek migrujący. Na zimowiska odlatuje głównie do Afryki w październiku, a do Polski przylatuje pod koniec marca. Osobniki dożywają średnio 20-30 lat, żywią się tylko rybami, dorosła para potrafi zjeść w ciągu roku ok 150-170 kg ryb. U ptaków występuje tzw. odwrócony dymorfizm płciowy, oznacza to, że samice są większe i silniejsze od samców.

W drugiej połowie kwietnia samica składa od 2 do 3 jaj, z których po około 40 dniach wykluwają się pisklęta. Aby rybołów wyprowadził lęgi ważne jest zapewnienie mu spokoju, stąd wokół gniazd w nadleśnictwie utworzono strefę ochrony okresowej i całorocznej. Oznacza to, że od 1 marca do 31 sierpnia nie wolno przebywać w granicy 500 m od gniazda oraz 200 m po odlocie ptaków na zimowiska.

Lasy Państwowe wraz z Komitetem Ochrony Orłów od kilku lat wspólnie prowadzą projekt „Ochrona rybołowa na obszarach SPA Natura 2000”. Budują platformy lęgowe i prowadzą monitoring, działania te mają zwiększyć liczebność rybołowów w Polsce.