Wiosenne grzyby

Maj w tym roku jest bardzo kapryśny. Mimo że połowa miesiąca już niebawem, to pada śnieg, a słupek rtęci pokazuje ujemną temperaturę.
10.05.2017 | Łukasz Paprocki, Nadleśnictwo Stare Jabłonki, Artur Jeżewski

Maj w tym roku jest bardzo kapryśny. Mimo że połowa miesiąca już niebawem, to pada śnieg, a słupek rtęci pokazuje ujemną temperaturę.

Jednak autorzy cyklu o mniej znanych grzybach zachęcają do wiosennych, energetycznych spacerów po lesie. Można wtedy napawać oczy świeżą zielenią, która bije ze wszystkich stron. Warto też spojrzeć uważnie w dół, gdyż pojawiły się w lesie wiosenne grzyby.

Polub profil Nadleśnictwa Stare Jabłonki 

Jedną z oznak wiosny są zawilce. Warto przyjrzeć się bliżej kobiercom tych śnieżnych kwiatów, ponieważ można w nich wypatrzeć twardnicę bulwiastą (Dumontinia tuberosa). To wyspecjalizowany pasożyt zawilca gajowego, którego owocniki przypominają kształtem kielich do wina. Wprawdzie zaatakowany zawilec nie ginie, ale już nie zakwitnie.

Bardziej znanym wiosennym grzybem jest piestrzenica kasztanowata (Gyromitra esculenta). Chociaż jeszcze kilkadziesiąt lat temu piestrzenice kupowało się jako grzyby jadalne, to obecnie w atlasach są opisywane jako trujące Piestrzenica kasztanowata zawierają substancje toksyczne:  kwas helwelowy i gyromitrynę (substancja ta powoduje hemolizę i uszkodzenie wątroby). Nadal w niektórych krajach do tej pory są przedmiotem skupu i przerabiane na zupki.