Wiosenne grzybobranie? Czemu nie!

Choć wiosna nie kojarzy się z grzybobraniem, wiele grzybów spotykamy tylko o tej porze roku. Chociaż szczyt sezonu na najpopularniejsze gatunki przypada na okres od sierpnia do października, wiele okazów pojawia się już w kwietniu. Grzybiarze wskazują jednak, że jadalnych gatunków jest niewiele.
31.05.2023

Choć wiosna nie kojarzy się z grzybobraniem, wiele grzybów spotykamy tylko o tej porze roku. Chociaż szczyt sezonu na najpopularniejsze gatunki przypada na okres od sierpnia do października, wiele okazów pojawia się już w kwietniu. Grzybiarze wskazują jednak, że jadalnych gatunków jest niewiele.

Jakie grzyby jadalne znajdziemy wiosną w polskich lasach?

Różnorodność leśnych darów natury, którymi wiosną możemy delektować się w kuchni, jest zaskakująca.

Poszukiwania najlepiej zacząć od wilgotnych lasów liściastych, tzw. łęgów. Właśnie tutaj rośnie bardzo rzadka czarka szkarłatna. Pojawia się już w grudniu, jednak dopiero po ustąpieniu pokrywy śnieżnej ukazuje się w pełnej krasie. W leśnym runie wyróżnia się wyglądem na tle innych gatunków. Jego kapelusz jest purpurowy i kształtem przypomina niewielki pucharek. Nie jest bardzo popularny, jednak możemy się na niego natknąć na obszarach górskich i podgórskich, w pobliżu wierzb, olszy czy klonów. Spożywane na surowo przypominają rzodkiewki. Ze względu na swoją urodę jest u naszych sąsiadów zza zachodniej i południowej granicy ceniona jako niejadalna ozdoba sałatek. Czarka szkarłatna to zimowo-wiosenny grzyb, który występuje od grudnia do końca maja.

Kolejnym wiosennym łupem są pieczarki polne, czyli popularny gatunek dostępny na polach. W dojrzałym stadium grzyby wyróżnia jasny, rozpostarty i wypukły kapelusz z drobnymi łuskami o brązowym zabarwieniu. Warto jednak pamiętać, że młode okazy łatwo pomylić z muchomorem jadowitym, który swoim wyglądem przypomina pieczarkę polną w pierwszych fazach jej życia.

Te grzyby uwielbiamy w wersji smażonej. Mowa tutaj o boczniakach. Można je panierować w taki sam sposób, jak kotlety. Te grzyby rosną od jesieni do wczesnej wiosny, a więc teraz także można je spotkać w lasach. Najlepiej zbierać je, gdy kapelusze zaczną się prostować.

Smardze to jedne z najszlachetniejszych polskich grzybów. Grzybiarze uważają, że są lepsze nawet od borowików. Charakteryzują się aromatem z nutą orzechów oraz kruchym i delikatnym miąższem. Zazwyczaj przygotowuje się dania ze świeżych smardzy, ale jeśli dysponujemy ich sporą ilością, warto część ususzyć. Wystarczy jeden suszony smardz, by podbić smak niejednej potrawy, nie tylko grzybowej. Niestety grzyby te bardzo trudno spotkać w polskich lasach. Przyczyną jest prawdopodobnie degradacja środowiska, bo smardze to grzyby bardzo wymagające. Pojawiają się jednak niekiedy w starodrzewach, ale również na skraju łąk, przy drogach, czy w parkach. Lubią stanowiska podmokłe, więc wyrastają często w łęgach, w zaroślach nadrzecznych. Wszystkie gatunki smardzów występujące w Polsce poza terenem ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych oraz poza terenami zieleni są objęte ochroną i wpisane do „Czerwonej listy roślin i grzybów Polski” jako gatunki rzadkie. Z tego powodu nie wolno ich zbierać z obszarów naturalnych.

Choć pełnia owocników maślaków przypada na wrzesień, pojawiają się w czerwcu, a przy wyjątkowo dobrych warunkach pogodowych można je znaleźć nawet w maju! Jego kapelusz ma nierówną, kosmkowato-filcowatą powierzchnię, a rurki przyjmują płowooliwkową barwę. Nie z takim obrazem kojarzą się grzyby jadalne, maślak pstry jednak należy do tej grupy i jest w pełni bezpieczny do spożycia. Rosną w lasach iglastych, głównie pod sosnami.

Wiosenne gatunki grzybów. Uwaga na trujące okazy

Uwaga na żółciaka siarkowego! Surowy grzyb jest trujący. Można jeść go wyłącznie po porządnej obróbce termicznej. Najpierw należy je dobrze przepłukać, następnie obgotować, odlać wodę i dopiero potem dusić lub smażyć. W smaku przypomina tofu lub delikatne mięso drobiowe.

Zbieranie grzybów to wspaniały pomysł na wspólne spędzanie czasu w pięknych okolicznościach przyrody. Tym bardziej, że z grzybów zebranych podczas spaceru można przygotować pyszne potrawy. Jednak pamiętajmy, że spożycie grzybów, zawierających trujące substancje może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, a nawet doprowadzić do śmierci. Gatunków niejadalnych nie wolno jednak niszczyć - te pełnią bowiem ważną rolę w ekosystemie. Mogą stanowić również pokarm dla niektórych gatunków.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą publikacją o grzybach: