Wielki program naprawczy dla Puszczy Białowieskiej

Rozpoczęcie programu naprawczego dla Puszczy Białowieskiej ogłosił minister środowiska Jan Szyszko podczas wtorkowej konferencji w Puszczy Białowieskiej.
13.04.2016 | Tomasz Zielonka

Rozpoczęcie programu naprawczego dla Puszczy Białowieskiej ogłosił minister środowiska Jan Szyszko podczas wtorkowej konferencji w Puszczy Białowieskiej.

Szef resortu środowiska potwierdził ustalenia z podpisanego wcześniej z dyrektorem generalnym Lasów Państwowych Konradem Tomaszewskim „Programu dla Puszczy Białowieskiej jako dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego UNESCO oraz obszaru sieci Natura 2000”.

Program dzieli Puszczę na dwa obszary, gdzie 1/3 terenów puszczańskich nadleśnictw będzie eksperymentalnie wyłączona spod działalności człowieka, poza wyjątkowymi przypadkami warunkowanymi bezpieczeństwem publicznym. Natomiast na pozostałej części prowadzona będzie mocno ograniczona, nastawiona na ochronę przyrody zrównoważona gospodarka leśna, mająca chronić zagrożone siedliska ważne z punktu widzenia UNESCO i obszaru sieci NATURA 2000. 

fot. Jarosław Krawczyk

Jednocześnie rusza wielka inwentaryzacja zasobów przyrodniczych na terenie trzech puszczańskich nadleśnictw Lasów Państwowych, która ma za zadanie udokumentować ważne dla Unii Europejskiej siedliska w Puszczy Białowieskiej. W trakcie i po jej zakończeniu wszystkie wnioski, listy i dokumenty wpływające do resortu środowiska w tej sprawie będą publikowane na stronach ministerstwa.

Podczas konferencji Jan Szyszko odniósł się również do akcji działaczy Greenpeace Polska, którzy rankiem weszli na dach ministerstwa i rozwiesili baner „Cała Puszcza Parkiem Narodowym”. Jan Szyszko powiedział, że o sprawach Puszczy Białowieskiej będzie rozmawiał tylko w puszczy i właśnie tutaj zaprasza ekologów. - Zdaję sobie sprawę, że są to ludzie, którym na sercu leży dobro puszczy. Rozmawiajmy jednak opierając się na danych, którymi dysponujemy oraz z ludźmi, którzy tutaj mieszkają i których sprawa bezpośrednio dotyczy  mówił Jan Szyszko.