Więcej lasów pod ochroną – jak to zrobimy
W siedzibie Lasów Państwowych odbyło się spotkanie z mediami doprecyzowujące szczegóły wskazania przez leśników 17% powierzchni lasów do dodatkowej ochrony. To jedna z propozycji, które padły w czasie wystąpienia dyrektora generalnego Lasów Państwowych podczas II Ogólnopolskiej Narady o Lasach.
W swojej prezentacji przedstawionej 27 listopada dyrektor Witold Koss wskazał, że będziemy jeszcze lepiej chronić aż 17% lasów. Wśród tych terenów znajdą się m.in. najstarsze lasy w Polsce, powstające rezerwaty, lasy społeczne i puszczańskie, strome stoki wymagające szczególnej ochrony. Tereny zaplanowane do objęcia dodatkową ochroną będą podzielone na te w których nastąpi całkowita rezygnacja z gospodarki leśnej (8% powierzchni LP) oraz te, na których gospodarka leśna zostanie zmodyfikowana lub ograniczona (9% powierzchni Lasów Państwowych). Należy podkreślić, że decyzja ta nie dotyczy lasów prywatnych czy parków narodowych, a w koncepcie uwzględnione są zarówno potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców, a także zapewnienie stabilności zatrudnienia pracowników zakładów usług leśnych oraz pracowników LP.
Celem dzisiejszego spotkania z dziennikarzami było przede wszystkim odpowiedzenie na pytania związane z takim działaniem.
- Bardzo ważne jest dla nas empatyczne podejście do naszego otoczenia. Dzięki temu jesteśmy w stanie podejmować decyzje, które uwzględniają nie tylko potrzeby gospodarcze, ale również obawy i oczekiwania społeczeństwa – powiedział na spotkaniu dyrektor Witold Koss. – Priorytetem dla leśników jest dialog z interesariuszami, który opiera się na wzajemnym zrozumieniu, a także wdrażanie strategii długoterminowego zarządzania zasobami leśnymi w sposób zrównoważony – dodał.
Kryteria, które zostały wypracowane przez leśników do identyfikacji tych obszarów cennych przyrodniczo, nie powstały zza biurka. Jest to wynik pracy wszystkich leśników w całym kraju. Nadleśnictwa zostały poproszone o lokalizację i weryfikację tych powierzchni. Przegląd obejmował ponad 820 tysięcy wskazanych powierzchni w całych Lasach Państwowych. Ponadto wyznaczając obszary, które zostaną objęte ochroną wspieraliśmy się fachową wiedzą naukowców z polskich uniwersytetów przyrodniczych.
W trakcie spotkania zostało rozwinięte również pojęcie starolasów. - Starolasy to jest taka koncepcja, która została wydzielona przez Unie Europejską w Nature Restoration Law i w tej chwili wszystkie kraje członkowskie muszą wyznaczyć te lasy – powiedział Bożydar Neroj, naczelnik Wydziału Urządzania Lasu w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. – To lasy, które mają być całkowicie wyłączone z użytkowania i traktowane jak rezerwaty przyrody. W naszej koncepcji, która tutaj opiewa na ok 110 tys. ha, wstępnie zaznaczyliśmy takie obszary, które po pierwsze są już rezerwatami przyrody albo są projektowanymi rezerwatami na 100-lecie lasów, które wyznaczyliśmy albo jeszcze w ogóle nie są objęte żadnymi formami prawnymi ochrony przyrody.
Zwiększenie terenów objętych ochrona pociągnie za sobą zwiększenie kosztów, jakie Lasy Państwowe ponoszą na ochronę przyrody. – To musi być duży koszt, bo ochrona przyrody to jest drogie przedsięwzięcie. To jest dobrych kilkaset milionów rocznie poświęconych na ten cel – mówił naczelnik Neroj.
Poniżej przedstawiamy prezentację Lasów Państwowych, która została przedstawiona podczas II Ogólnopolskiej Narady o Lasach i zawiera wszystkie propozycje Lasów Państwowych.