Weekend z leśnymi atrakcjami

W ostatnią niedzielę, 15 września leśnicy z Nadleśnictwa Wyszków, już tradycyjnie, zaprosili do Długosiodła na grzybobranie. Tego dnia atrakcje przygotowali również leśnicy z Nadleśnictwa Garwolin.
18.09.2019

W ostatnią niedzielę, 15 września leśnicy z Nadleśnictwa Wyszków, już tradycyjnie, zaprosili do Długosiodła na grzybobranie. Tego dnia atrakcje przygotowali również leśnicy z Nadleśnictwa Garwolin.

W tym roku aż osiem drużyn stanęło do rywalizacji podczas XVII Wielkiego Grzybobrania w Długosiodle. Aktorzy, dziennikarze i samorządowcy postanowili w niedzielne przedpołudnie wyruszyć na grzyby w urokliwe lasy Puszczy Białej. Około godz. 13 na Placu Targowym w Długosiodle zaczęły pojawiać się pierwsze drużyny. Po oficjalnym ważeniu okazało się, że uczestnicy uzbierali w sumie ponad 52 kg grzybów.

W kategorii aktorzy rywalizację zwyciężyła drużyna w składzie: Agata Załęcka, Dominika Gwit, Joanna Kupińska wspierane przez Jakuba Kwiatkowskiego. Drużyna zebrała 7 kg grzybów. Drugie miejsce z wynikiem 5,77 kg zajęła drużyna w składzie: Marianna Zydek, Aleksandra Przesław, Krzysztof Chodorowski i Dawid Czupryński.

Leśnicy z RDLP w Szczecinku zaprosili na Dary Lasu

Wielkie Grzybobranie w Długosiodle było również okazją do poznania leśników i ich pracy. Na stoiskach edukacyjnych przygotowanych przez Nadleśnictwo Wyszków i Centrum Informacyjne Lasów Państwowych można było m.in. spróbować przetworów z owoców runa leśnego, sprawdzić swą wiedzę w leśnym kole fortuny, porozmawiać z leśnikami, samodzielnie zbudować budkę dla ptaków, a także otrzymać interesujące materiały edukacyjne.

Swoje stoiska przygotowali również myśliwi, którzy chętnie dzielili się z uczestnikami swoją wiedzą o zwierzynie, opowiadali, czym jest gospodarka łowiecka, przygotowali również degustację potraw z dziczyzny.

XVII Wielkie Grzybobranie w Długosiodle uświetnił koncert zespołu sygnalistów myśliwskich Leśna Brać w towarzystwie grupy The Woods.

Natomiast w Miętnym odbył się II Finał Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich. Wśród licznych prezentacji i punktów edukacyjnych nie mogło zabraknąć leśników.

Leśnicy z Garwolina przygotowali pełne atrakcji i różnych aktywności leśne miasteczko. Goście leśników mogli przejść bosymi stopami po leśnej ścieżce zmysłów, dzięki olejkom eterycznym nauczyć się rozpoznawać zapachy lasu, dendrofon oraz drewniane kule pozwoliły okryć wiele ciekawych właściwości drewna, najważniejszego surowca pochodzącego z polskich lasów.

Młodzi odkrywcy badali również fantastyczny świat owadów, widząc, jakie przeobrażenia owady przechodzą w trakcie swojego życia.

Leśny punkt wśród innych atrakcji cieszył się wielkim zainteresowaniem. Uczestnikom podobała się bogata oferta edukacyjna oraz forma przekazania informacji o lesie. Spotkanie z leśnikami było również okazją do rozmów o codziennej pracy leśników.