W trosce o lasy szukają owadów

Zbliżająca się zima to dla leśników znak do rozpoczęcia jesiennych poszukiwań szkodników pierwotnych sosny.
04.12.2019 | Paweł Kurzyna, RDLP w Lublinie

Zbliżająca się zima to dla leśników znak do rozpoczęcia jesiennych poszukiwań szkodników pierwotnych sosny.

Strzygonia choinówka, poproch cetyniak, siwiotek borowiec, barczatka sosnówka, czy osnuja gwiaździsta – podstawowym składnikiem menu tych wymienionych owadów liściożernych są igły sosny. Po pierwszych przymrozkach szkodniki opuszczają miejsce swojego żerowania, schodząc do ściółki i gleby, gdzie będą zimowały w różnych stadiach rozwojowych.

Dla leśników i pracowników zakładów usług leśnych to najlepszy moment, aby monitorować zagęszczenie tych owadów i przekonać się, czy zagrożenie drzewostanów sosnowych jest na tyle duże, że wymaga podjęcia stosownych działań ochronnych.

W tym celu w każdym nadleśnictwie prowadzi się rutynowe czynności poszukiwawcze na wyznaczonych powierzchniach kontrolnych, zgodnie z obowiązującą Instrukcją Ochrony Lasu.

Jak wygląda sytuacja ze szkodnikami pierwotnymi sosny na terenie lubelskiej dyrekcji LP? W ostatnich latach szkody w drzewostanach spowodował masowy pojaw osnui gwiaździstej w nadleśnictwach: Janów Lubelski, Gościeradów, Nowa Dęba i Rozwadów. W oparciu o wyniki badań z zabiegów przeprowadzonych jesienią 2018 r., lubelscy leśnicy mieli w planach realizację zabiegów poprawiających stan zdrowotny lasu w bieżącym roku, ale wiosenny monitoring wykazał, że ostatecznie nie ma potrzeby zastosowania działań ograniczających stan liczebny populacji owadów liściożernych. Wszystko wskazuje na to, że przyszły rok będzie pod tym względem podobny.

Na podstawie pierwszych obserwacji możemy stwierdzić, że obecnie żaden ze szkodników liściożernych nie stanowi zagrożenia dla naszych drzewostanów sosnowych, w związku, z czym nie ma ryzyka wystąpienia gradacji, któregoś z gatunków w kolejnym roku – informuje Marek Kamola, dyrektor RDLP w Lublinie.

Ostatecznej oceny będzie można dokonać dopiero po analizie wyników badań przeprowadzonej przez pracowników Zespołu Ochrony Lasu w Radomiu, na podstawie materiału zebranego podczas tegorocznych poszukiwań.