W Nadleśnictwie Łosie zakończono modernizację zbiorników

W krakowskim Nadleśnictwie Łosie ukończono kolejne zbiorniki, w których będzie gromadzona woda. Wszystkie prace odbywały się w ramach projektu retencji wody i dostosowania lasów do zmian klimatu.
24.07.2020 | Paulina Główczyk, Nadleśnictwo Łosie

W krakowskim Nadleśnictwie Łosie ukończono kolejne zbiorniki, w których będzie gromadzona woda. Wszystkie prace odbywały się w ramach projektu retencji wody i dostosowania lasów do zmian klimatu.

W nadleśnictwie w ramach inwestycji nie tylko przebudowano trzy zbiorniki w leśnictwie Bielanka, ale również wybudowano nowe obiekty związane z funkcjonowaniem zbiornika. Trzy zbiorniki po modernizacji posiadają nieregularne kształty zbliżone do prostokąta. W ramach przedsięwzięcia zostało wykonane również nowe ujęcie wody wraz z rurociągami, gdzie woda pobierana jest z ujęcia dennego składającego się z sączków drenarskich.

Woda z tego ujęcia kaskadowo będzie zasilać trzy zbiorniki o charakterze retencyjnym, spowalniające spływ wód. System przepływu wody oparty jest na studni piętrząco-upustowej, gdzie po przekroczeniu określonej ilości, będzie spływała do kolejnych odcinków sieci zasilającej zbiorniki.

Przebudowane zostały także istniejące mnichy, a rów odprowadzający wodę został odpowiednio wyprofilowany  i zabezpieczony. Dno i skarpa rowu zostały wyłożone kamieniami, a przydrożne rowy w pobliżu drogi powiatowej umożliwią płazom migrację, gdyż powstały dla tych zwierząt odpowiednie tunele.

 

Ponadto, by ułatwić płazom bytowanie zbudowano dwa zimowiska -  niecki wypełnione kamienie i przysypane mieszanką drewna, korzeni, gałęzi, darni i liści, zamontowano również ścianki naprowadzające. Podczas prac użyto materiałów naturalnych takich jak: kamień, drewno, faszyna czy lokalny grunt.

 

Woda w lesie.bmp

Nadleśnictwo Łosie, by utrzymać na właściwym poziomie odpowiedni bilans wodny, przeznaczyło na inwestycję środki własne oraz zewnętrzne. W górach jest to ważne, gdyż uwarunkowania klimatyczne sprzyjają gwałtownym opadom deszczu, co powoduje nagłe wezbrania górskich rzek i potoków, które zagrażają mieszkańcom i ekosystemom.

 

FE_POIS_poziom_pl-1_rgb.jpg