W leśnym banku już gromadzą zapasy nasion

W Leśnym Banku Genów Kostrzyca trwa obecnie przygotowanie do przechowywania świeżo pozyskanych nasion daglezji zielonej. To nie jedyne przeprowadzone w tym roku zbiory.
17.09.2020 | Joanna Borowy, Leśny Bank Genów Kostrzyca

W Leśnym Banku Genów Kostrzyca trwa obecnie przygotowanie do przechowywania świeżo pozyskanych nasion daglezji zielonej. To nie jedyne przeprowadzone w tym roku zbiory.

Tegoroczny urodzaj szyszek daglezji pozwala na obfite zbiory, które trafią do leśnej przechowalni. Dzięki temu zostanie zabezpieczony materiał siewny dla dolnośląskich nadleśnictw. W bieżącym roku do LBG Kostrzyca dostarczono już ponad 1 tys. kg szyszek tego gatunku.

Podczas procesów prowadzonych w Zespole Organizacji Zbioru i Tworzenia Zasobów, z szyszek wyłuszczane są nasiona, które następnie podlegają doczyszczaniu, odskrzydlaniu i separacji.

Następnie trafiają one do oceny, prowadzonej przez pracowników Stacji Oceny Nasion. Co to oznacza? Nasiona są m.in. prześwietlane oraz oceniana jest ich wydajność. Po ocenie budowy wewnętrznej nasion wykonuje się próbę kiełkowania. W stacji prowadzone są również oceny zebranych w sierpniu nasion roślin zielnych. Oceniane są m.in. nasiona lnu złocistego, mieczyka dachówkowatego czy kosaćca syberyjskiego.

Po potwierdzeniu jakości nasiona, w zależności od gatunku, przekazywane są do długoterminowego przechowywania w chłodniach (w temperaturach -10˚C i -20˚C) oraz w zbiornikach kriogenicznych, gdzie panują znacznie niższe temperatury, gdyż od -156 ˚C do -196˚C.

Co dalej się z nimi dzieje? Trafiają one do Zespołu Przechowalni Materiału Rozmnożeniowego lub do Pracowni Kriokonserwacji. Tam wykonywane są czynności związane z tworzeniem zasobów genowych i depozytów nasiennych.

LBG Kostrzyca wydaje również nasiona do produkcji szkółkarskiej - obecnie są to np. nasiona sosny zwyczajnej, świerka pospolitego, a także lipy drobnolistnej czy czereśni ptasiej. Te ostatnie - lipa i czereśnia - poddawane są procesowi stratyfikacji. Oznacza to zabiegi przyśpieszające kiełkowanie, np. poprzez umieszczenie w wilgotnym podłożu o odpowiedniej dla danego gatunku temperaturze.

Warto dodać, że w ostatnim czasie do LBG Kostrzyca trafiły także tkanki i nasiona bagna zwyczajnego, zebrane w Parku Narodowym Gór Stołowych. Przeprowadzono także zbiory nasion różanecznika alpejskiego w Karkonoskim Parku Narodowym, a planowane jest pozyskanie tkanek i nasion kotewki orzecha wodnego w okolicach Głogowa i w rezerwacie przyrody Odrzysko.

Pracownicy Zespołu Pracowni Badawczo-Wdrożeniowych przygotowują z kolei konferencję on-line, podczas której przedstawią wyniki zadania dotyczącego identyfikacji molekularnej wybranych gatunków roślin Puszczy Białowieskiej.