Jesienna i urzekająca „Babina"

Czy teren nieczynnej kopali może być piękny i atrakcyjny? Okazuje się, że tak. Najpiękniejszy jest jesienią, kiedy przebarwiają się porastające go drzewa.
28.07.2017 | Magdalena Lewandowska, Nadleśnictwo Lipinki

Czy teren nieczynnej kopali może być piękny i atrakcyjny? Okazuje się, że tak. Najpiękniejszy jest jesienią, kiedy przebarwiają się porastające go drzewa.

Nadleśnictwo Lipinki (RDLP w Zielonej Górze) na terenie, którego znajduje się ścieżka geoturystyczna  Dawna kopalnia „Babina” zaprasza do obejrzenia galerii zdjęć z nieczynnej kopalni. Fotografie dronem zostały wykonane przez Roberta Brachuna, doświadczonego fotografa.

Więcej zdjęć na stonie Nadleśnictwa Lipinki. 

Ścieżka geoturystyczna Dawna kopalnia „Babina” jest jedną z najciekawszych i najbardziej utytułowanych tras turystycznych. Znajduje się na ona terenie geoparku „Łuk Mużakowa", który w 2015 r. został wyróżniony znakiem UNESCO.  Łuk jest jedynym w Polsce geoparkiem, który należy do Sieci Geoparków Europejskich oraz Sieci Geoparków Światowych. Obejmuje on, unikatową w skali europejskiej, morenę lodowcową w kształcie podkowy. Charakterystycznym elementem tamtejszego krajobrazu jest wyjątkowe w skali kraju pojezierze antropogeniczne, będące pozostałością po eksploatacji m.in. węgla brunatnego.

W geoparku wytyczono kilka ścieżek geoturystycznych, z których najbardziej atrakcyjna jest ta na terenie Nadleśnictwa Lipinki. Krajobraz zdegradowany, kiedyś przez człowieka na skutek działalności górniczej, odradza się i prezentuje swe urzekające piękno. Nie cały teren udało się zalesić, ale w miejscach z surowym krajobrazem są realizowane ciekawe propozycje dla turystów: punkty obserwacyjne, wieże widokowe i trasy geoturystyczne. Trasa, znajdująca się pomiędzy Łęknicą i Nowymi Czaplami, rocznie przyciąga ponad 22 tys. turystów.

Ścieżka geoturystyczna zajęła siódme miejsce w plebiscycie „7 nowych cudów Polski", zorganizowanym przez magazyn „National Geographic Traveler”.