Ukryte, leśne mogiły przypominają o przeszłości

Niedawno w lesie olsztyńskiego Nadleśnictwa Zaporowo odnaleziono zbiorową mogiłę. - To nie jest odosobniony przypadek - mówią leśnicy.
06.11.2019 | Antoni Czyż, Nadleśnictwo Zaporowo

Niedawno w lesie olsztyńskiego Nadleśnictwa Zaporowo odnaleziono zbiorową mogiłę. - To nie jest odosobniony przypadek - mówią leśnicy.

O mogile w lesie leśnictwa Regity powiadomiono policje, IPN oraz stowarzyszenie „Pamięć”. Teren wokół zbiorowej mogiły został dokładnie przeszukany, przeprowadzono także ekshumację szczątków żołnierzy i przeniesiono je na cmentarz żołnierski. W nieoznaczonym grobie spoczywało 13 osób, znaleziono również dwa guziki kolejarskie - Deutsche Reichsbahn.

Podeszły wiek poległych, guziki pruskie i kolejarskie wskazują na to, że pochowano tam m.in. żołnierzy Volkssturmu, czyli pospolitego ruszenia, użytego przez Niemców w ostatniej fazie drugiej wojny światowej. W walkach w tamtym regionie brali udział wszyscy, którzy byli w stanie nosić broń.

Odnalezienie tej mogiły w lesie to nieodosobniony przypadek. Na Warmii dochodzi dosyć często i należy pamiętać o niezwłocznym informowaniu służb o znalezisku, aby nie doszło do profanacji mogiły. Często też zdarza się, że przy dokładnym badaniu mogiły odnajdywane są ślady pomocne w identyfikacji pochowanej osoby, co stanowi cenną informację dla żyjącej jeszcze rodziny zmarłego.

Na terenie Nadleśnictwa Zaporowo znajduje się kilka cmentarzy oraz mogił ukrytych w cieniu drzew. Znając ich lokalizacje leśnicy starają się nie dopuścić do ich zarastania i niszczenia. Są to najczęściej mogiły autochtonów mieszkających na terenach Warmii pochodzenia pruskiego czy rosyjskiego.

Leśnicy apelują, aby okresie listopadowej zadumy nad zmarłymi pamiętać także o szacunku do wszystkich, których mogiły znajdują się w naszej okolicy.