Trwają wizje terenowe przyszłych „100 rezerwatów…”
Specjalne zespoły złożone z ekspertów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych oraz regionalnych dyrekcji ochrony środowiska rozpoczęły kolejny etap prac nad inicjatywą „100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych”. Za nami większość wizji lokalnych i analiza dokumentacji. W najbliższych dniach RDOŚ rozpoczną konsultacje społeczne dotyczące planowanych rezerwatów.
Leśnicy z Lasów Państwowych złożyli w regionalnych dyrekcjach ochrony środowiska aż 218 propozycji (wraz z dokumentacją) utworzenia nowych rezerwatów na swoim terenie. Nie jest to lista zamknięta. Swoje propozycje przedstawiły również same RDOŚ oraz organizacje przyrodnicze.
Rezerwaty przyrody ustanawia zarządzeniem regionalny dyrektor ochrony środowiska. Zarządzenie określa: nazwę rezerwatu, jego położenie lub przebieg granicy, cele ochrony oraz kto nadzoruje rezerwat.
Teraz specjalnie powołane zespoły analizują, które projekty spełniają ustawowe wymogi, by formalnie mogły zostać uznane za rezerwaty przyrody. Muszą to być wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej.
- Takich unikalnych miejsc na naszym terenie jest wiele – mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Już teraz aż 1296 z 1512[1] istniejących w Polsce rezerwatów przyrody znajduje się na obszarze zarządzanym przez Lasy Państwowe, a ich powierzchnia odpowiada powierzchni kilku parków narodowych - dodaje.
W pierwszej kolejności analizowane są propozycje, które posiadają najbardziej aktualną dokumentację lub inne opracowania. W większości planowanych rezerwatów odbyły się już wizje terenowe z udziałem leśników i pracowników RDOŚ. Ostatnie mają zostać przeprowadzone do końca sierpnia. Po przeanalizowaniu ich wyników i weryfikacji dokumentów przez regionalne dyrekcje ochrony środowiska powstanie ostateczna lista proponowanych rezerwatów. Następnie zostaną złożone formalne wnioski o ich ustanowienie.
Regionalne dyrekcje ochrony środowiska rozpoczną etap konsultacji dotyczących planowanych rezerwatów. Podczas trwania konsultacji będzie można zapoznać się z propozycjami terenów, które miałyby zostać objęte ochroną rezerwatową oraz przesłać uwagi i wnioski.
- Wszystkie opinie, które wpłyną do RDOŚ, podczas konsultacji, będą gruntownie przeanalizowane. Całość procesu konsultacji podsumujemy w raportach, które będą dostępne, dla każdej zainteresowanej tematem osoby, na stronach RDOŚ. W raportach znajdzie się również informacja, czy zgłoszone uwagi mogą być uwzględnione w ostatecznej wersji zarządzenia wyznaczającego dany rezerwat przyrody – wyjaśnia Piotr Otawski, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.
Decyzje w sprawie utworzenia nowych rezerwatów będą podejmować regionalni dyrektorzy ochrony środowiska. Cały proces powoływania nowych rezerwatów może trwać kilka lat, jednak - dzięki dobrej współpracy - liczymy, że pierwsze rezerwaty RDOŚ będą ustanowione jeszcze w tym roku.
- Choć nasza inicjatywa nazywa się „100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych” nie chcemy się ograniczać do równej setki. Nowych rezerwatów może powstać dużo więcej i znacząco zwiększyć obszar chroniony w naszym kraju – mówi Witold Koss dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Lasy Państwowe wyłączyły z użytkowania gospodarczego wszystkie zaproponowane tereny, nawet te na których ostatecznie nie zostaną ustanowione rezerwaty,– informuje.
W 1924 r., wraz z odradzaniem się polskiej państwowości, powstała instytucja Lasów Państwowych. Od początku istnienia jej misją jest zrównoważone zarządzanie lasami i powiększanie zasobów leśnych. Mimo wojny światowej, zmiany granic państwa, gospodarki planowej w czasach PRL, ta misja jest realizowana. Między Odrą a Bugiem rośnie lesistość i zasoby drzewne.
„100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych” to nie tylko jednorazowa akcja jubileuszowa. Leśnicy zgłaszają i będą zgłaszać kolejne rezerwaty.
[1] dane Głównego Urzędu Statystycznego