Taniec z danielami

Praca leśnika bywa zaskakująca, po raz kolejny przekonali się o tym leśnicy z Nadleśnictwa Nowa Sól.
19.10.2016 | Beata Kątna, Nadleśnictwo Nowa Sól

Praca leśnika bywa zaskakująca, po raz kolejny przekonali się o tym leśnicy z Nadleśnictwa Nowa Sól.

Film, który udało się nakręcić 16 lutego, przedstawia chmarę danieli. Zwierzęta nie okazały najmniejszego zainteresowania obecnością ludzi. Jak widać na nagraniu danielom odpowiada melodia delikatnie rozbrzmiewająca z zaparkowanego samochodu.

Na terenie Nadleśnictwa Nowa Sól zinwentaryzowano ponad 40 danieli.

Daniele do naszego kraju przywędrowały z Azji Mniejszej. Historia tego gatunku w Polsce jest pełna odejść i powrotów. W odległych czasach - górnym plejstocenie daniele występowały na terenie niemal całej Europy. Gatunek w czasie ostatniego zlodowacenie został zepchnięty do regionu śródziemnomorskiego. Do Europy Środkowej sprowadzono go ponownie w XVI i XVII w., początkowo jako zwierzę parkowe. Aktualnie, ze względu na jego obce pochodzenie, obecność daniela w polskich lasach wzbudza kontrowersje.

 

Gatunek ten nie należy do szczególnie wybrednych, chociaż jako zwierzę parkowe był traktowany jak arystokrata wśród innych zwierząt. Obecnie zasiedla bory mieszane, nie gardzi niewielkimi kompleksami, poprzedzielanymi polnymi enklawami, wzbogaconymi o łąki śródleśne i śródpolne. Co ciekawe, daniele cechują się bardzo dobrym wzrokiem, znacznie lepszym niż pozostałe żyjące w Polsce gatunki jeleniowatych.

Okrywa włosowa daniela, w gwarze łowieckiej nazywana suknią, charakteryzuje się dużą zmiennością ubarwienia. Pomimo niskiej jakości nagrania, można zauważyć zróżnicowane ubarwienie występujących w filmie osobników.

Zapaleni obserwatorzy przyrody muszą jeszcze poczekać, na zrzucenie zimowej sukni, co zwykle następuje na przełomie maja i czerwca.