Tajemnica znaków na drzewach

Co oznaczają białe litery namalowane na drzewach, albo zielony pasek lub kropki? Rozwiązujemy zagadkę kolejnych znaków, które można zobaczyć na drzewach podczas wędrówek po lesie.
22.01.2021 | Iwona Jóźwicka, Nadleśnictwo Dojlidy

Co oznaczają białe litery namalowane na drzewach, albo zielony pasek lub kropki? Rozwiązujemy zagadkę kolejnych znaków, które można zobaczyć na drzewach podczas wędrówek po lesie.

Białe litery JP (jesienne poszukiwania) z numerami wskazują granice tzw. partii kontrolnych jesiennych poszukiwań pierwotnych szkodników sosny. Taki zabieg służy do oceny zagrożenia drzewostanów sosnowych przez szkodniki.

Przeczytaj także Zaszyfrowane wiadomości na drzewach 

Natomiast drzewa przeznaczone do usunięcia w zabiegach pielęgnacyjnych i sanitarnych oraz drzewa niebezpieczne zagrażające bezpieczeństwu użytkowników lasu, oznacza się farbą za pomocą kropki bądź ukośnej kreski.

Literą „E” (wielkości około 20 cm) zaznaczamy drzewa biocenotyczne, w tym dziuplaste, czy o nietypowym pokroju lub z nietypowymi formami morfologicznymi np. szyszek, kory, gałęzi czy drzewa wyraźnie wyróżniające się wiekiem lub rozmiarami w stosunku do innych drzew na tym terenie. Drzewa takie pozostawia się w celu zwiększenia różnorodności biologicznej.

Litera „K”, kreska, bądź „KE” informuje, iż turysta jest na granicy kępy ekologicznej, czyli fragmentu starodrzewu pozostawionego do naturalnego rozkładu. Tak pozostawiana kępa, to także miejsce schronienia zwierząt. Przyczynia się również do zróżnicowania struktury nowego drzewostanu, zapewniając obecność mikrosiedlisk zasiedlanych przez wiele gatunków owadów. Z czasem jest źródłem martwego drewna w różnych postaciach: stojącego, leżącego, martwych konarów czy obłamanych gałęzi, miejscem bytowania wielu mikroorganizmów, owadów i grzybów.

Znajomość znaków pozwala lepiej poznać i zrozumieć działania leśników w dbaniu i gospodarowaniu polskimi lasami.