Sukces lęgowy sokołów wędrownych w torzymskich lasach

Po raz kolejny w lasach Nadleśnictwa Torzym (RDLP w Zielonej Górze) sokoły wędrowne przystąpiły do lęgu. W ubiegłym roku wychowały dwa młode, zajmując gniazdo kruka. W tym roku do lęgu wykorzystały wybudowaną platformę.
13.05.2021 | Paweł Wieland, Nadleśnictwo Wolsztyn

Po raz kolejny w lasach Nadleśnictwa Torzym (RDLP w Zielonej Górze) sokoły wędrowne przystąpiły do lęgu. W ubiegłym roku wychowały dwa młode, zajmując gniazdo kruka. W tym roku do lęgu wykorzystały wybudowaną platformę.

Użytkowane przez rodzinę najszybszych ptaków świata, gniazdo rozpadło się i w minionym roku. Dlatego leśnicy z Nadleśnictwa Torzym we współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim zainstalowali platformę gniazdową. 

Sztuczne gniazdo zostało umieszczone w tym samym miejscu, w którym znajdowało się krucze gniazdo. Zaledwie trzy dniu po instalacji platformy, w jej pobliżu, obserwowano samca sokoła. Jeszcze podczas trwania sezonu lęgowego, na wniosek nadleśnictwa wokół drzewa z gniazdem została utworzona strefa ochronna. Wstęp do niej jest dozwolony dla leśników oraz  uprawnionych przyrodników. W ten sposób, chroniąc populację gatunku, zabezpiecza się miejsce lęgowe przed przypadkowymi osobami, a w jego pobliżu nie są prowadzone żadne prace leśne.

Przez cały rok sokoli samiec pilnował nowego gniazda, odganiając z otoczenia kruki i inne ptaki szponiaste. Warto pamiętać, że żadne z sokołów nie budują gniazd, dlatego po znalezieniu odpowiedniego miejsca do odbycia lęgu, pilnują go i nie dopuszczają do zajęcia przez inne osobniki.

Więcej informacji o sokołach z Nadleśnictwa Torzym

W tym roku para sokołów przystąpiła do lęgu na platformie, na przełomie marca i kwietni, a młode przyszły na świat na początku maja. Obecnie w gnieździe znajdują się trzy pokryte białym puchem pisklęta, które za dwa miesiące będą mogły samodzielnie polować. Zaczęły swoje życie w jaju wielkości jaja kurzego, a już niedługo będą w stanie upolować ptaka wielkości dzikiego gołębia grzywacza.

Stanowisko lęgowe w Nadleśnictwie Torzym, jest jedynym stanowiskiem lęgowym sokoła wędrownego na terenie RDLP w Zielonej Górze. Wprawdzie w Nadleśnictwie Cybinka zauważono sokoły, jednak one nie przystąpiły w tym roku do lęgu, mimo że w ubiegłym roku odchowały jednego młodego. Nową parę zlokalizowano w Nadleśnictwie Lubsko, jednak jest ona jeszcze zbyt młoda, by wyprowadzić lęg.

Polska populacja sokoła wędrownego liczy ok. 70 par, z czego ok. 30 gniazduje w lasach. Z tego powodu każde stanowisko lęgowe podlega ochronie, która – tak jak w Nadleśnictwie Torzym, pozwala bezpiecznie przystępować tym wspaniałym ptakom  do lęgów.

W minionym roku, już po udanym sezonie lęgowym, platformy lęgowe zamontowano w lasach nadleśnictwa Torzym i Cybinka (zastąpiły one rozpadające się gniazda). Oprócz tego, z inicjatywy doktoranta Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w nadleśnictwach Lipinki i Wymiarki, na sosnach wykonano sztuczne gniazda.

Warto dodać, że zgodnie z informacją uzyskaną na początku maja z RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim, w granicach administracyjnych Nadleśnictwa Lubsko,   jedna z platform lęgowych zamontowana na słupie energetycznym, została w tym roku zasiedlona przez parę sokołów.