Stop naruszaniu zasad transparentnych konsultacji społecznych
Lasy Państwowe z niepokojem przyjęły informację, że Greenpeace Polska, za pośrednictwem specjalnie stworzonego portalu internetowego i mailingu, zachęca do przesyłania w ramach konsultacji społecznych e-maili do czterech regionalnych dyrekcji LP z przygotowaną wcześniej treścią. Z jednej strony odrzucającą wszystkie propozycje Lasów Państwowych, z drugiej organizacja nie udostępnia przy tym obiektywnych informacji na temat wszystkich możliwości.
Trwające do 4 sierpnia konsultacje społeczne dotyczą propozycji aktualizacji listy obszarów, na których zgodnie z poleceniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 8 stycznia 2024 roku, wprowadzone zostały wyłączenia oraz ograniczenia w pozyskaniu drewna.
W rezultacie tych praktyk tylko jednego dnia do RDLP w Krośnie wpłynęło blisko 600 identycznych gotowych wniosków z jednego adresu mailowego! Tak jawnie nieuczciwie prowadzona debata wzbudza nasz niepokój o cały proces, w którym już na tym etapie Greenpeace jawnie nadużywa zaufania społecznego i stosuje mechanizmy ograniczające wolność wyboru – podsumowuje Olga Buczyńska, naczelniczka Biura Prasowego DGLP. Zachodzi podejrzenie stosowania nieuczciwych praktyk, gdzie grupa osób mogła podawać fałszywe dane, również w sposób automatyczny, z wykorzystaniem oprogramowania i sztucznej inteligencji, co służy dezinformacji.
Takie praktyki w ocenie Lasów Państwowych, w sposób oczywisty nie służą ani rzetelnemu informowaniu o przedmiocie konsultacji, ani dialogowi i wypracowywaniu rozwiązań stanowiących kompromis.
Wiele organizacji pozarządowych siadło z Lasami Państwowymi oraz Ministerstwem Klimatu i Środowiska do stołu w ramach Ogólnopolskiej Narady o Lasach. Żywimy nadzieję, że wspólnie uda nam się wypracować rozwiązania korzystne dla polskiej przyrody, leśnictwa i społeczeństwa. By tak się stało niezbędna jest rozmowa oparta o szacunek i wzajemne zrozumienie.
Chcemy przeciwdziałać mechanizmom ograniczającym wolność wyboru, dlatego przypominamy, że konsultacje służą zebraniu różnorodnych głosów, dlatego RDLP podczas konsultacji będą kierowały się merytoryczną oceną wniosków, a nie ich liczbą.
Wzywamy wszystkich uczestników debaty do zaniechania praktyk, które w sposób jawny bojkotują lub naruszają obiektywizm procesu konsultacji społecznych.